Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

PODSUMOWANIE EUROPEJSKIEJ KONFERENCJI PASTORÓW

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 31/08/2012 | jk

Pięć dni. Masa kazań, warsztatów, dyskusji. Czy to coś dało? Czy europejscy pastorzy są teraz bardziej przygotowani do zapoznawania ludzi z Bogiem?

Wrażenia z pięciodniowego zjazdu były bez dwóch zdań pozytywne. Uczestnicy chwalili zarówno organizację konferencji, jak i bogaty program. Kaznodzieje byli również wdzięczni za 13.000 litrów wody, które w mordercze upały wypili w samym tylko namiocie konferencyjnym, za miłą obsługę dziesięciu hoteli słoweńskiego kurortu Rogaška Slatina oraz za wielkie zaangażowanie pracowników adwentystycznego Wydziału Transeuropejskiego, którzy dwoili się i troili, aby okazać serdeczność i profesjonalizm. Największe podziękowania złożono Bogu: Wintley Phipps wykonał pieśń „To God Be the Glory” tak pięknie, że jego głos poderwał z krzeseł 1200 pastorów ze współmałżonkami.

Symbolicznie i wzruszająco prezentując dokonaną zmianę, około dwudziestu markotnych kaznodziejów do muzyki utworu „Falling in Love with Jesus” wniosło na scenę plakaty przedstawiające porażkę, samotność i smutek. Gdy po chwili plakaty zastąpiono innymi, wyrażającymi nadzieję, radość i wiarę, zasępione oblicza pastorów momentalnie się rozpromieniły.

– Zapoznawajmy ludzi z Bogiem w przekonujący sposób – wezwał zgromadzonych Bertil Wiklander na wstępie przemówienia, całkowicie świadom, że nie będzie to łatwe zadanie. Przypomniał, że apostoł Paweł zapoznawanie świata z Bogiem porównał do walki, do której jednak, jak czytamy w 6 rozdziale Listu do Efezjan, dysponujemy pełnym orężem i zbroją.

Nawiązując do polecenia głoszenia Dobrej Nowiny, które odnajdujemy na kartach Ewangelii św. Mateusza 28,19-20, doktor Wiklander zwrócił uwagę, że i ono sprowadzało się do zapoznawania ludzi z Bogiem. Wszystko to stanowi część adwentystycznej tożsamości: nawet w 14 rozdziale Księgi Apokalipsy, który adwentyści lubią nazywać „poselstwem trzech aniołów”, werset 12 mówi, że „wiara Jezusa” obejmuje zaufanie, nadzieję, wierność, posłuszeństwo i lojalność.

Pastor Wiklander, szybko spojrzawszy całościowo na Księgę Apokalipsy, podkreślił, że wierność może być trudna i niebezpieczna, a nawet prowadzić do śmierci. Receptą na sukces jest jednak ciągłe skupienie uwagi na głównym bohaterze Apokalipsy: Jezusie Chrystusie. – Kluczem jest Chrystus, Baranek Boży, który był zabity – oświadczył dobitnie.

– Poselstwo trzech aniołów nie jest żadnym dziwnym, osobliwym amerykańskim wynalazkiem rodem z science fiction – zapewnił – lecz orędziem skupionym wokół osoby Jezusa Chrystusa.

– Czy uda nam się w Europie? Świeckiej, bezbożnej Europie? – zapytał. Jego zdaniem zdecydowanie tak pomimo całego naszego europejskiego intelektualnego wyrafinowania i pomimo że Europa jawi nam się jako „najlepszy ze światów”. A dlaczego nam się uda? Bo Europejczycy wciąż boją się śmierci. – Świadomi, że Bóg w Chrystusie Jezusie pokonał śmierć, nigdy nie wątpcie, że ludzie pragną tego, co mamy do zaoferowania – rzekł.

– Byłem głodny [Boga], a nakarmiliście mnie (…). Byłem w więzieniu [skąd jedynym wyjściem była wieczna śmierć i wieczne milczenie], ale możecie mnie odwiedzić [z darem wolności] – zakończył wystąpienie Wiklander, parafrazując 25 rozdział Ewangelii św. Mateusza.

Ostatnie słowa pastora Wiklandera oraz zaangażowanie wszystkich organizatorów i uczestników konferencji stanowią wymowne świadectwo chęci zapoznania Europy z Bogiem.

Może i newsy Wydziału Transeuropejskiego z konferencji czytało 10.000 internautów oraz 1000 użytkowników Facebooka i Twittera, a kilkaset osób śledziło konferencję dzięki internetowej transmisji na żywo – ale nie umywa się to do doświadczenia na żywo ducha panującego wśród zgromadzonych w Słowenii pastorów, którzy spontanicznie chwycili się za ręce i na znak błogosławieństwa zaśpiewali: „Do zobaczenia w niebie, podajmy sobie ręce (…)/ Chwała Panu/ Wszyscy tam będziemy”.


© Victor Hulbert/tedNEWS
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl


- ZOBACZ ZDJĘCIE POLSKIEJ DELEGACJI W SŁOWENII

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2009 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.