Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

SMACZNIE I ZDROWO - indyk po staropolsku

KULINARIA | 25/02/2007 | Jan Kot

Proponuję coś dla tych, którzy nie potrafią odmówić sobie mięsa. Będą to udka z indyka po staropolsku. Mięso z indyka ma wiele zalet. Jest lekko strawne i dietetyczne. Charakteryzuje się bardzo niską zawartością tłuszczu (średnio 2-5%). Jest także najbogatszym źródłem pełnowartościowego białka (ok. 24%) i co ciekawe należy do tzw. produktów hipoalergicznych to znaczy niskouczulających.

Posiada tylko jedną wadę – niektórzy uważają je za mdłe i monotonne w smaku. Aby przeciwstawić się tej opinii zaproponuję potrawę niezwykle oryginalną i aromatyczną właśnie z indyka. Nie wierzycie? Spróbujcie sami!

Udka z indyka po staropolsku (dla 4 osób)

4 udka z indyka (UWAGA! – kupujemy nie całe pałki lecz tzw. ”golonki” z indyka)
10-15 szt. suszonych śliwek
5-10 szt. suszonych moreli
2 kwaśne jabłka (np. Szara Reneta)
3-4 duże ząbki czosnku
czubata garść majeranku
1 szkl. wody lub kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego lub ananasowego)
sól, olej do obsmażenia mięsa

Umyte i osuszone papierowym ręcznikiem udka obsmażamy na oleju, równomiernie ze wszystkich stron na złoty kolor. Odsączamy z nadmiary oleju, a gdy lekko przestygną nacieramy solą, zmiażdżonym czosnkiem i majerankiem. Następnie przekładamy udka do garnka (najlepiej, ale nie koniecznie, do szybkowaru!). Dodajemy suszone śliwki i morele oraz obrane i pokrojone w cząstki jabłka.

Na koniec wlewamy szklankę wody lub kwaśnego soku (można też użyć mieszaniny soku z wodą) przykrywamy pokrywką i dusimy do miękkości nie zapominając o uzupełnianiu płynu jeśli korzystamy z tradycyjnego garnka (czas przyrządzania potrawy w szybkowarze to około 40 minut). SMACZNEGO!

Autorką przepisu jest Emilia Słociak – dyplomowany dietetyk, doktorantka SGGW.
Źródło: Biuletyn Zboru W-wa Centrum

MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2009 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.