Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

ADRA RUSZYŁA NA POMOC OFIAROM TAJFUNU HAIYAN!

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 11/11/2013 | jk

Stany Zjednoczone, Silver Spring, godz. 13.30 czasu wschodniego: ratownicy ADRA International (Adwentystycznej Agencji Pomocy i Rozwoju) w pełnej gotowości czekają na sygnał, obserwując niszczycielski megatajfun Haiyan.

Ratownicy ADRA Filipiny w stolicy kraju Manili i prowincji Bohol śledzą trasę cyklonu, od kiedy tylko dotarł do Filipin w piątek 8 listopada o godz. 4:40 czasu lokalnego. Według Filipińskich Służb Atmosferycznych, Geofizycznych i Astronomicznych, maksymalna prędkość wiatru wyniosła do tej pory 235 km/h, w porywach do 273 km/h.

– Zniszczenia, które zaobserwowaliśmy, są ogromne i objęły wiele części regionu Visayas – donosi z Bohol Moises Musico, dyrektor programowy i koordynator ds. kryzysowych ADRA Filipiny. – Spodziewamy się dużej liczby zniszczonych domostw i osób pozbawionych dachu nad głową.

Dostęp do terenów, które nawiedził tajfun, został ograniczony na skutek poniszczonych szlaków komunikacyjnych i zalegających drogi wiatrołomów. Tajfun upośledził również łączność na terenie kraju.

ADRA we współpracy z miejscowymi organizacjami oraz oenzetowskim Biurem ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) planuje natychmiastową pomoc. Według OCHA skala zniszczeń zostanie poznana dopiero po całkowitym przejściu cyklonu. W częściach zachodniej, środkowej i wschodniej regionu Visayas, gdzie według specjalistów tajfun uderzył z największą siłą, żyje co najmniej 18 mln mieszkańców.

Ratownicy ADRA International w Silver Spring pozostają w kontakcie z biurem ADRA Filipiny. – Czekamy, aż tajfun przejdzie. Dopiero wtedy będzie można bezpiecznie ocenić potrzeby i opracować strategię pomocy – mówi Cindy Bankhead, tymczasowy dyrektor krajowy ADRA Filipiny.

Prosimy was o modlitwy za mieszkańców, którzy ucierpieli w tragedii, za naszych pracowników i wolontariuszy z ADR-y, a także za filipińskich ratowników.FILIPINY. Aktualizacja

Adwentystyczni ratownicy już wylądowali na Filipinach, gdzie pod nadzorem Cindy Bankhead razem z OCHA oraz lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami (także kościelnymi) będą nieść pomoc ofiarom tajfunu.

Z powodu powywracanych masztów komórkowych i braków w dostawie prądu występują utrudnienia w łączności. Na głównych drogach zalegają wiatrołomy i gruzy. Na terenach dotkniętych tragedią piętrzą się stosy trupów. Duża część infrastruktury, domostw oraz prywatnych i publicznych budynków uległa zniszczeniu. Służby ratunkowe donoszą o powodziach, lawinach błotnych i sztormach w rejonach nadmorskich.

Ofiary tajfunu Haiyan pilnie potrzebują waszej pomocy i modlitwy. Pomóżcie już dziś!


© Crister DelaCruz/ADRA International
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl


FILIPIŃSCY ADWENTYŚCI TRWAJĄ W MODLITWIE I ORGANIZUJĄ POMOC OFIAROM TAJFUNU


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.