Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Minister zdrowia USA docenia adwentystów

AKTUALNOŚCI Z KRAJU | 08/02/2012 | jk

Regina Benjamin, lekarz naczelny Stanów Zjednoczonych, w dowód solidarności z setkami adwentystycznych lekarzy, przywódców misji medycznej i pastorów z Ameryki Północnej wyraziła się z uznaniem na temat „holistycznego podejścia” do zdrowia.

– Jeśli naprawdę chcemy zreformować służbę zdrowia w naszym kraju, musimy przede wszystkim poświęcić uwagę profilaktyce – oznajmiła w inauguracyjnym przemówieniu na szczycie zdrowia zorganizowanym w Orlando przez adwentystyczny Wydział Północnoamerykański.

Benjamin, kierująca Krajową Radą ds. Profilaktyki, na mocy ustawy o służbie zdrowia powołaną przez prezydenta Baracka Obamę, oświadczyła, że rząd dąży do ukierunkowania służby zdrowia „nie na chorobę, lecz na zdrowie i profilaktykę”.

– Nie możemy zamknąć zdrowia w gabinecie lekarskim ani szpitalu – stwierdziła. – Ze zdrowiem mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie żyjemy, pracujemy, uczymy się, bawimy, modlimy.

Pani minister pochwaliła adwentystycznych przywódców, że potrafią przekonać rzesze wyznawców do aktywnego poparcia prozdrowotnych inicjatyw. Zwróciła uwagę na podobieństwa adwentystycznej akcji Dajmy Życiu Szansę (InStep for Life) do skierowanej przeciwko epidemii otyłości u dzieci ogólnokrajowej kampanii Ruszmy Się! (Let's Move!), która przebiega pod patronatem pani prezydentowej Michelle Obamy. Wskutek obecności w akcji Dajmy Życiu Szansę wymiaru duchowego, dodała pani minister, program „zainspirował zbory (parafie) i społeczności lokalne w całym kraju”.

– Nie mogę wyjść z podziwu – wyznała – nad obecnym w Kościele adwentystycznym nowatorskim myśleniem, zgodnie z którym zdrowie ma być stałym elementem życia, a nie jedynie pobożnym życzeniem nieprzekładającym się na praktykę.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego należy do 50 religijnych oraz świeckich organizacji, które dwa lata temu zadeklarowały poparcie dla kampanii Michelle Obamy. W 2010 r. w dniu poświęconym akcji Ruszmy Się! wzięli udział adwentyści z setek zborów, szkół i szpitali na terenie całego kraju, wspólnie pokonując łącznie milion mil w ramach propagowania aktywności fizycznej.

Rok później adwentyści pobili poprzedni wynik, zwiększając liczbę pokonanych mil do dwóch milionów, poinformowała Katia Reinhart, dyrektor Sekretariatu Zdrowia przy Wydziale Północnoamerykańskim. Co więcej, w tym samym roku adwentyści w Ameryce Północnej założyli ponad sto nowych ogródków warzywnych i targów rolniczych. Dodatkowo dla rodzin o niskich dochodach, którym ciężko wyżywić dzieci w letnich miesiącach, wyznawcy zorganizowali posiłki podczas Wakacyjnej Szkoły Biblijnej i innych adwentystycznych akcji.

Jak zaznaczyła Reinhart, w 2012 r. Kościół adwentystyczny w Ameryce Północnej nadal będzie kłaść nacisk na zwiększenie aktywności fizycznej wśród swoich wyznawców oraz członków lokalnych społeczności, a także na poprawę dostępu do niedrogiej zdrowej żywności.

– Mamy nadzieję – dodała – że każdy adwentystyczny zbór stanie się dla lokalnej społeczności ośrodkiem zdrowia, który będzie wykorzystywał nasze środki, aby mobilizować ludzi do życia pełnią życia, a także polepszał zdrowie dzieci, rodzin i społeczności lokalnych w całej Ameryce Północnej.

Zdaniem lekarzy, ponieważ od 1980 r. wskaźnik otyłości wzrósł u dorosłych o 100%, a u dzieci o 200%, potrzeba zwiększenia świadomości społeczeństwa w tej kwestii jest dziś pilna jak nigdy przedtem. Według badań, ponad 20 mln amerykańskich dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na nadwagę.

Doktor Albert Reece, dziekan wydziału medycyny na Uniwersytecie w Maryland, podkreślił, że otyłość stanowi często „podłoże” chorób serca, nowotworów i nadciśnienia, jak również stanowi „główny czynnik” wystąpienia cukrzycy typu II.

– Zajmujemy dziś pierwsze miejsce pod względem otyłości – stwierdził Reece. – Stany Zjednoczone chcą i lubią zawsze we wszystkim przodować, ale pierwsze miejsce w rankingu otyłości nie jest powodem do dumy.

Zwierzchnik światowego Kościoła adwentystycznego Ted Wilson, który obronił tytuł mgr. zdrowia publicznego na Loma Linda University, pochwalił organizatorów szczytu zdrowia za wskazanie na duchowy aspekt zdrowia.

– Takie wydarzenia oraz osoby, które akcentują zdrowy styl życia ze wskazaniem na Niebiańskiego Lekarza, są bardzo potrzebne Bożemu Kościołowi – oznajmił.

Szczyt zdrowia zorganizowany przez Wydział Północnoamerykański trwał do 5 lutego.


© Elizabeth Lechleitner we współpracy z Raineyem Packiem/ANN
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

- Czytaj także w naszym serwisie:


Adwentyści żyją dłużej i zdrowiej

Michelle Obama z adwentystami o zdrowiu

Amerykańska minister zdrowia chwali adwentystów
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.