Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Haiti: 2 lata po apokalipsie

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 01/02/2012 | jk

Choć dwunastego stycznia minęły już dwa lata od potężnego trzęsienia ziemi na Haiti, oczekiwania i potrzeby tych, którzy przeżyli, nadal są ogromne. Żywioł przyprawił o śmierć 200.000 ludzi i pozbawił dachu nad głową dalsze 1,5 mln.

Dwa lata po tak niebywale wielkiej tragedii sytuacja wciąż jest niestabilna. Powrót do normalności zajmie więcej czasu, niż się spodziewano. Brak silnego rządu, korupcja i prywata hamują i osłabiają ducha obywateli, pragnących nowego jutra dla tego karaibskiego kraju, który naprawdę ma się czym pochwalić.

– Pierwszy raz mogę się przyuczać fachu jak się patrzy – cieszył się 31-letni Gary Laurent, szkolący się w budowie łodzi w ramach akcji stolarskiej, realizowanej przez adwentystyczną organizację humanitarną ADRA-Szwajcaria dla 450 rodzin z haitańskiego miasta portowego Petit-Goâve, utrzymujących się z rybołówstwa.

Co roku na Haiti buduje się około 2000 czółen, co przyczynia się do wylesiania wyspy, już i tak nadwyrężonej intensywnym wykorzystywaniem drewna do produkcji węgla. Akcja stolarsko-szkoleniowa obejmuje uświadomienie wagi chronienia środowiska przyrodniczego. Pirogi w ramach warsztatów budowane są z drzewa przywożonego z Kanady, gdzie w miejsce każdego ściętego drzewa zasadzono nowe. Stolarze uczestniczący w akcji budują pirogi sami, ucząc się używać nowych materiałów, takich jak uszczelniacz epoksydowy.

Gary Laurent uczył się zawodu od ojca. „Wcześniej żem robił pirogi ze złego materiału – opowiada. – Mordęga, i tyle. Dębinę i drzewo mangowca trzeba było obrabiać ręcznie. Teraz większą rolę gra technika i robota idzie sprawniej. Po tej akcji to teraz żem fachura pełną gębą”.

Na akcję, mającą trwać dwadzieścia sześć miesięcy, składają się przede wszystkim: szkolenie ciesielskie, wsparcie organizacyjne, a także zaopatrzenie w sprzęt rybacki i podstawowy ekwipunek. Przedsięwzięcie sponsorują ADRA-Szwajcaria i szwajcarska Fundacja „La Chaîne du bonheur”.

Przypomnijmy, że zaraz po trzęsieniu ziemi różne oddziały ADR-y, m.in. ADRA-Szwajcaria, przystąpiły do niesienia pomocy ocalałym, zajmując się rannymi, rozdając żywność, wodę pitną, namioty, artykuły pierwszej potrzeby itp. W tygodniach po kataklizmie pomoc w podstawowym zakresie otrzymało kilkaset tysięcy osób. W Petit-Goâve wybudowano ponadto tymczasowe schrony, zapewniając porządne kwatery przeszło tysiącu rodzin, które żyły w ciągłej niepewności jutra. Równocześnie rozdawano wodę pitną ludności, która nie mogła korzystać z sieci wodociągowej, zniszczonej przez żywioł.

Wszystkie te działania były możliwe dzięki waszej hojności i dzięki wsparciu ze strony Fundacji „La Chaîne du bonheur”, za co niniejszym pragniemy założyć najserdeczniejsze podziękowania.

Wiele organizacji pozarządowych zaprzestało działań pomocowych na tych terenach, ale nie ADRA, która stale jest z Haitańczykami i polepsza ich warunki społeczno-gospodarcze. Kontynuując działania na wyspie, z pokorą, a przy tym niewątpliwie uczestniczymy w przemianach i roztaczamy przed miejscową ludnością obiecujące widoki na przyszłość.


© CD-EUDnews/ADRA-CH News
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

Czytaj także archiwalne materiały na temat haitańskiej apokalipsy jakie ukazały się w naszym serwisie:

- ROCZNICA TRAGEDII NA HAITI

- ADRA OCENIA SKUTKI TRZĘSIENIA ZIEMI NA HAITI

- ADWENTYŚCI WŚRÓD OFIAR NA HAITI

- RAPORT DOT. DZIAŁALNOŚCI ADRA NA HAITI

- JAN PAULSEN POKRZEPIA ADWENTYSTÓW Z HAITI

- TROSKA TO PODSTAWA

- CO DALEJ?

- TRUDY AKCJI POMOCOWEJ NA HAITI

- GŁĘBSZA ODPOWIEDŹ NA GŁĘBSZĄ KATASTROFĘ


ZOBACZ ARCHIWALNE MATERIAŁY TELEWIZYJNE DOT. TRAGEDII NA HAITI W 2010 ROKU


Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.