Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Generalna Konferencja znów będzie w Indianapolis

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 19/10/2011 | jk

Trzydzieści lat po tym, jak w Indianapolis, stolicy amerykańskiego stanu Indiana, odbyły się światowe obrady Generalnej Konferencji (GK), najwyższego organu Kościoła adwentystycznego, w 2020 r. adwentystyczni delegaci znów zawitają do miasta.

Sześćdziesiąta pierwsza sesja GK odbędzie się na Lucas Oil, stadionie miejscowej drużyny futbolowej Colts, oraz w Miejskim Centrum Kongresowym.

– To ważne, aby reprezentanci różnych cieszących się dobrą opinią ugrupowań przyjeżdżali do Indianapolis – oświadczył Leonard Hoops (na zdjęciu), prezes i dyrektor naczelny Miejskiego Centrum Kongresowego oraz Stowarzyszenia Opieki nad Gośćmi. Hoops przewodził przedstawicielom stanu Indiana podczas pełnego zaangażowania zaprezentowania się przed delegatami zgromadzonymi na Dorocznej Radzie Kościoła w dniach 7-12 października br. w światowej siedzibie denominacji w Silver Spring w stanie Maryland (USA).

Pochodzący z Trynidad i Tobago prezbiterianin Hoops ma krewnych adwentystów, w tym ciotkę. „Wiem o adwentystach tak dużo, że mogę być niebezpieczny”, żartował.

Zjazd ma przynieść miastu dochód w wysokości 45 mln dolarów. Indianapolis ma powierzchnię 963 km2, a liczba mieszkańców całej aglomeracji wynosi 1,7 mln (2011). Według federalnego Biura Zarządzania i Budżetu, Indianapolis jest pod względem wielkości 34 obszarem metropolitalnym w Stanach Zjednoczonych.

Także adwentyści z Atlanty w stanie Georgia, gdzie w 2010 r. odbyła się sesja GK, zaprezentowali na tegorocznej Radzie Kościoła swoje miasto, zwracając się do delegatów o ponowne wybranie właśnie jego.

Po sesjach Generalnej Konferencji w Utrechcie (1995) i Toronto (2000) ostatnie dwie odbyły się w USA: w St. Louis (2005) i Atlancie (2010). Również w 2015 r. GK odbędzie się w Stanach Zjednoczonych – w San Antonio w Teksasie w dniach 2-11 lipca. Według Sherri Clemmer, czuwającej nad planami zjazdów światowego Kościoła, na decyzję o ponownym zorganizowaniu GK w amerykańskim mieście złożyło się kilka czynników.

Pomyślność sesji GK, wyjaśniła, zależy od następujących rzeczy: biegle władającej angielskim obsady stadionu; zaplecza żywnościowego; lotniska w pobliżu o wystarczającej przepustowości; bazy hotelowej nieopodal miejsca zjazdu; krytego stadionu na 70.000 miejsc, sąsiadującego z ośrodkiem konferencyjnym. Naprawdę niewiele miast spełnia wszystkie te wymogi, stwierdziła Clemmer, większość znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Organizowana co pięć lat sesja w szczytowych dniach zjazdu ma przyciągnąć do 100.000 osób, a także około 3500 uprawnionych do głosowania delegatów wraz z rodzinami oraz m.in. kościelnych pracowników. Podczas zjazdu wybierani są światowi przywódcy Kościoła oraz podejmowane decyzje dotyczące jego przyszłych strategii działania.

Za największą atrakcję sesji uważa się „Paradę Narodów”, w której ubrani w narodowe stroje adwentyści maszerują z flagami swoich krajów. Podczas zjazdów GK organizowane są też zazwyczaj programy dla lokalnej społeczności, kulturalne i muzyczne imprezy dla wszystkich, a także środowiskowe akcje edukowania np. w zakresie zdrowia.

Sesja w 2020 r., łącząca sprawy formalne z ogólnym świętem adwentyzmu, będzie obejmować zarówno oficjalne posiedzenia, jak też wystawy dla wyznawców oraz osób interesujących się Kościołem. Zjazd przez 11 dni będzie prawdopodobnie największą wegetariańską stołówką w Ameryce Północnej, wydającą dziesiątki tysięcy bezmięsnych potraw.

Podczas tegorocznej Rady Kościoła na scenie razem z obsadą biura zjazdu pojawił się m.in. adwentystyczny pastor Van Hurst, przewodniczący Diecezji Indiany, który trzymał jeden z licznych wielojęzycznych plakatów, przekonujących do zorganizowania sesji ponownie w Indianie. Hurst, podekscytowany możliwością odbycia się sesji GK znowu w Indianapolis, poprzedził prezentację miasta modlitwą.

Dla Hoopsa czynnikiem decydującym mogła być równie dobrze boska interwencja: „Zabiegaliśmy o powtórzenie sesji GK w latach 2005, 2010 i 2015 i dopiero teraz nam się udało”. Okrągły gród, jak potocznie określa się Indianapolis, na Dorocznej Radzie Kościoła w 2006 r. przegrał w finale wyborów gospodarza sesji GK w 2015 r.


© Mark A. Kellner/Adventist Review, fot. Ansel Oliver
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl


Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.