Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Adwentystyczny chór zwycięzcą festiwalu!

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 31/07/2011 | jk

Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Eisteddfod w walijskim miasteczku Llangollen, który odbył się w dniach 4-10 lipca, trzy główne nagrody przypadły ansamblowi Ambassadors (Ambasadorzy): chórowi Adwentystycznego Uniwersytetu Filipińskiego.

Po zajęciu pierwszego miejsca w kategoriach Chór Mieszany i Chór Kameralny – w sobotni wieczór adwentyści sięgnęli po upragnione trofeum: Nagrodę im. Luciana Pavarottiego dla Najlepszego Chóru Świata. Festiwal Eisteddfod w Llangollen, pod patronatem słynnego angielskiego filantropa Terry'ego Waite'a, należy do najbardziej prestiżowych światowych przeglądów zespołów chóralnych.

Nagroda była tym bardziej szczególna, że organizatorzy konkursu przesunęli początek sobotniej części przeglądu, dostosowując się do świętujących ten dzień adwentystycznych chórzystów, którzy zdobywszy dwa pierwsze wyróżnienia i zakwalifikowawszy się tym samym do finału, postanowili nie brać dalszego udziału w konkursie w czasie szabatu. Po wielu godzinach spędzonych na modlitwie ansambl, ku wielkiej uciesze, dowiedział się jednak, że konkurs przesunięto na 21.30, po zachodzie słońca!

Nie oznacza to bynajmniej, że chórzyści spędzili sobotę, leżąc do góry brzuchem! Na czas trwania przeglądu doświadczali wyjątkowej gościnności i życzliwości Walijczyków, którzy udzielili im kwater w swoich domach. W zamian za okazane serce i serdeczne przyjęcie adwentyści zorganizowali dla mieszkańców miasteczka koncert. Podczas gdy reszta uczestników konkursu była zajęta próbami i przygotowaniami do przeglądu, adwentystyczny zespół wysławiał Boga, śpiewając i dzieląc się wiarą z lokalną społecznością.

Chórzyści odpowiadali na wiele pytań o Kościół adwentystyczny, gdyż wielu mieszkańców jeszcze nigdy o takim wyznaniu nie słyszało. Tenor Shean Manalo powiedział, że „był to pierwszy raz, kiedy tamtejsza społeczność poznała takich jak my »odmieńców«, którzy wywarli głęboki wpływ na życie jej członków”. Jeden z miejscowych, Peter, wyznaczony do opiekowania się adwentystami na czas ich pobytu, oświadczył, że rola, która przypadła mu w udziale, była dla niego zaszczytem i wielkim błogosławieństwem.

Chór, pod batutą Ramona Lijauca Jr, przybył do Wielkiej Brytanii w czwartkowy wieczór 7 lipca, w przeddzień konkursu. Pomimo złego samopoczucia wynikłego wskutek dwunastogodzinnej podróży samolotem i rozregulowania zegara biologicznego grupa w starciu z najlepszymi chórami z całego świata dała z siebie wszystko i zajęła pierwsze miejsca w kategoriach Chór Kameralny i Chór Mieszany. Trzydziestoosobowy chór musiał dokonać w trakcie konkursu pewnej zmiany w składzie: ponieważ minimum członków chóru mieszanego wynosi 30 głosów, a maksimum chóru kameralnego 29, jeden z altów postanowił zrezygnować z koncertu, aby grupa mogła się zakwalifikować do występu w kategorii Chór Kameralny.

W kategorii Chór Mieszany adwentyści wykonali Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego oraz Itako, utwór skomponowany przez swojego dyrygenta, Ramona Lijauca Jr. W kategorii Chór Kameralny, w której pokonali chóry Mansfield University ze Stanów Zjednoczonych oraz CF1 z Walii, zaprezentowali Amor de mi Alma Z. Randalla Stroope'a oraz Bagbagto Nila Alcali.

W sobotni wieczór rywalizowali z pięcioma innymi chórami o najbardziej prestiżowe i najbardziej pożądane wyróżnienie: Nagrodę im. Luciana Pavarottiego dla Najlepszego Chóru Świata. Werdykt jury odczytał osobiście jeden z członków chóru: „Nie mieliśmy wątpliwości, że Ambassadors to wysokiej klasy zbiorowy instrument znakomitej jakości, oparty na bardzo indywidualnej kulturze głosu przekutej na wyraźny dźwięk chóru”.

Ansambl Ambassadors, oficjalny chór Adwentystycznego Uniwersytetu Filipińskiego, został założony w 1957 r. przez amerykańskiego misjonarza Eltona Wallace'a. Początkowo do grupy należeli sami mężczyźni, ale w 1971 r., odkąd batutę przejęła Minerva Arit-Penaranda, zaczął przyjmować w swoje szeregi kobiety i od tamtej pory jest chórem mieszanym. Grupa aktywnie uczestniczy w propagowaniu adwentystycznego szkolnictwa, odwiedzając zbory (parafie) na całych Filipinach oraz w innych azjatyckich krajach, a także w Stanach Zjednoczonych.

W 2006 r. wzięła udział w Światowym Konkursie Zespołów Chóralnych w Chinach i wygrała go w kategorii Gospel i Spirituals. Zwycięstwo zachęciło adwentystyczną grupę do uczestnictwa w większej liczbie przeglądów chórów nie tylko po to, by zdobywać nagrody i wyróżnienia, ale przede wszystkim po to, by adwentyści byli rozpoznawani w środowisku muzycznym.

Zebranie 50.000 funtów angielskich na przelot 32-osobowego zespołu do Walii i z powrotem było nie lada wyzwaniem, ale nie odebrało chórzystom ducha ani wiary. Od czasu festiwalu w Eisteddfod nadal dzielą się swoją wiarą – właśnie uzbierali pieniądze na to, by zaśpiewać w St Chad's Church w Wrexham, w kościele adwentystów w Stockport, a także w Aberdeen, gdzie miejscowy pastor Lorance Johnson zorganizował serię koncertów.

Świadomi tego, że dając koncerty, reprezentują Kościół adwentystyczny i swoją uczelnię, chórzyści starają się zawsze występować dla chwały Bożej. Gdziekolwiek śpiewają, wszelką chwałę kierują na Boga, przyznając zawsze, że bycie śpiewającym ambasadorem Chrystusa to wielkie błogosławieństwo.


© Girlie Mae Andrada/Ray Puen/BUC News
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński/www.adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.