Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Norweski dramat - NOWE FAKTY, NOWE KOMENTARZE!!!

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 23/07/2011 | jk

22 lipca w piątkowe popołudnie świat wstrząsnęła wiadomość o eksplozjach bombowych w rządowej dzielnicy Oslo (Norwegia). Świat zamarł.

Agencje prasowe i telewizje informacyjne oczekiwały na jakiekolwiek szczegóły tego wydarzenia.

Pierwsze zdjęcia z miejsca zdarzenia były przerażające i automatycznie przypomniały inne zamachy, które wstrząsały ostatnimi laty międzynarodową opinią publiczną. Bo, że było to dzieło zamachowców nikt nie wątpił.

Nikt też nie zdawał sobie sprawy z tego, że kilka godzin potem nadejdzie z Norwegii jeszcze gorsza wiadomość. Na wyspie Utøya, gdzie odbywał się obóz młodzieżowy, uzbrojony zamachowiec otworzył ogień z broni palnej do nastoletnich uczestników zabijając 68 osób.

Nazajutrz w sobotę w wielu norweskich Kościołach różnych wyznań odbyły się szczególne nabożeństwa poświęcone tym, którzy zostali dotknięci piątkowymi zamachami w Oslo i Utøya.

Modlitwy w intencji pokoju, bezpieczeństwa oraz wsparcia rodzin ofiar były udziałem także wiernych Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, którzy spotkali się na cotygodniowych nabożeństwach sobotnich.

Były przywódca światowego Kościoła Adwentystów, pastor Jan Paulsen, Norweg z pochodzenia, powiedział do zebranych w jednym ze zborów - To dobrze, że my, jako wspólnota religijna możemy modlić się za nasz naród, nasz rząd i osieroconych.

Zwrócił także uwagę na potrzebę szczególnego szukania Boga w tych trudnych chwilach cytując teksty z biblijnej Księgi Jeremiasza: A gdy mnie będziecie mnie wzywać i zanosić do mnie modły, wysłucham was. A gdy mnie będziecie szukać znajdziecie mnie. Gdy mnie będziecie szukać całym swoim sercem.”

Adwentystyczny pastor Geir Fossum w swoim kazaniu w dzień po masakrze powiedział: Wiele osób po dramacie zadaje pytanie: "Gdzie był wczoraj Bóg?". Chociaż czuje się tak, jakby Bóg nas opuścił, to tak nie jest. - stanowczo podkreślał kaznodzieja. Bóg cierpi z nami po tym, co wydarzyło się wczoraj - dodał norweski duchowny.

Chociaż atak bombowy, jaki miał miejsce w piątek po południu w Oslo, nie uszkodził znajdujących się w pobliżu eksplozji zabudowań należących do adwentystycznego kościola - jak podaje duszpasterz miejscowego zboru pastor Reidar Olsen - w najbliższą sobotę nie odbędzie się tam nabożeństwo. Zgodnie z rekomendacją policji podjęto decyzję o jego odwołaniu.

Zaledwie kilka kilometrów od wyspy Utøya na jeziorze Tyrifjord mieści się siedziba główna norweskiego Kościoła Adwentystów oraz należąca do niego uczelnia. Torre Tjeransen dyrektor Sekretariatu ds. Informacji Kościoła powiedział, że cała społecznośc adwentystyczna jest emocjonalnie dotknięta tym narodowym dramatem.

Poprosimy naszych wyznawców i zbory, aby wspomnieli w swoich modlitwach w ten weekend tych, którzy w chwili obecnej przeżywają ogromną stratę i ból. W świecie, który niesie cierpienie, adwentyści tym bardziej muszą dzielić się nadzieją, jaką można znaleźć w Jezusie Chrystusie – zaznaczali adwentystyczni przywódcy.

Jesteśmy przerażeni okrutną pogardą dla ludzkiego życia jaka została zaprezentowana poprzez te tragiczne zdarzenia, ale nie można pozwolić aby ogarnęła nas nienawiść jaka pojawia się w związku z tragedią narodową, jaką przeżywamy – powiedział pastor Kvinge, zwierzchnik Kościoła w Norwegii.

W specjalnym oświadczeniu, John Graz, dyrektor Sekretariatu ds. Publicznych i Wolności Religijnej przy Kościele światowym powiedział, iż ocena „mediów zdających relację, że ataki te mogły być motywowane przez prawicowe skrzydła chrześcijańskich fundamentalistów jest głęboko niepokojąca.”

Takie działania są zdecydowanie obce chrześcijańskim naukom i wartościom - oznajmił Graz. Przemoc niesiona w imię chrześcijaństwa jest absolutnym zniekształceniem religii, która swą genezę posiada w Jezusie Chrystusie, Księciu Pokoju.

Graz wezwal także do rozwagi w używaniu sformułowania „fundamentalista”, przy opisywaniu domniemanego sprawcy ataków, a zamiast tego właściwie stosować wyrażenie „ekstremista”, jako bardziej trafne określenie dla tego rodzaju ideologii i zachowania, które dalece odbiega od norm społeczności chrześcijańskiej.

Istnieje zagrożenie, iż ‘fundamentalista’ zakorzeni się w świadomości ludzi jako idea ‘konserwatywnego chrześcijaństwa’. To nieporozumienie, które może przysłużyć się do rozszerzenia napięć pomiędzy różnymi tradycjami religijnymi - powiedział.

Musimy podwoić nasze wysiłki, by promować zrozumienie i szacunek pomiędzy ludźmi różnych kultur i wierzeń. Musimy podjąć tego zobowiązania w imię pamięci tych, którzy stracili życie w tych atakach - dodał.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Norwegi zrzesza ok 5 tys wiernych skupionych wokół 62 zborów (parafii) w tym także od 1879 roku w Oslo.


© Jan Kot/Estera Maria Strama na podst. informacji agencyjnych
Adventist.no/IRLA.org/tedNEWS/Adventist News Network


- Czytaj także Adwentysta szefem Towarzystwa Biblijnego w Norwegii
Dodaj swój komentarz...
Odnośnie końcówki artykułu: mam podobne odczuciu, jak cytowany John Graz co do przyszłej (a po części chyba już aktualnej) percepcji terminu "fundamentalista".

- Bogdan Olma, Essen

MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.