Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Odeszła Esther Neumann Wilson

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 14/06/2011 | jk

Rankiem 8 czerwca w domu opieki w Dayton w stanie Maryland zmarła 91-letnia Elinor Esther Neumann Wilson, żona i matka dwóch zwierzchników światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Elinor Wilson odeszła niemal równo pół roku po mężu, Nealu C. Wilsonie – byłym przewodniczącym Generalnej Konferencji, który zmarł 14 grudnia 2010 r. w wieku 90 lat.

Syn państwa Wilson, Ted, 26 czerwca ubiegłego roku został dwudziestym z rzędu przewodniczącym Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

„Mama była niezwykle wierną, troskliwą osobą, umiejącą podnieść innych na duchu – napisał Ted Wilson w czerwcowym numerze magazynu Adventist World. – Pokazała mi osobistą miłość do Jezusa jako Zbawiciela i Przyjaciela, a także zaszczepiała innym proste zaufanie do nauk Słowa Bożego oraz tego, co znaczy być adwentystą dnia siódmego”.

Urodzona 21 stycznia 1920 r., Elinor Wilson wychowała się w Chicago. Rodzice, Joseph Neumann z Budapesztu i Theresa Wehrderich z Velgersdorf w Austrii, wyemigrowali osobno do Stanów Zjednoczonych i poznali się w Chicago w niemieckojęzycznym środowisku. Kiedy Elinor była jeszcze bardzo młoda, matka została adwentystką dnia siódmego w wyniku spotkań ewangelizacyjnych prowadzonych po niemiecku i przyłączyła się do niemieckojęzycznego zboru adwentystów w Chicago.

Ojciec Elinor był golarzem, matka zaś, aby zarobić na wykształcenie dzieci w adwentystycznych szkołach, imała się kilku zajęć naraz, m.in. prężyła firany i szyła.

Matka zmarła w wieku 42 lat, kiedy Elinor uczyła się jeszcze w college'u.

Elinor Neumann pobierała najpierw nauki w Emmanuel Missionary College (dzisiejszy Andrews University), potem przeniosła się do Pacific Union College, gdzie poznała Neala Wilsona. W 1942 r., od razu po ślubie, młodzi podjęli przygotowania do pracy misyjnej – najpierw prowadzili ewangelizację w Wyoming, potem brali lekcje arabskiego w Seminarium Teologicznym Adwentystów Dnia Siódmego mieszczącym się wówczas w Waszyngtonie.

W 1944 r., podczas II wojny światowej, Wilsonowie wyjechali do Egiptu. Aby dotrzeć do Kairu, musieli przemierzyć Afrykę, korzystając z każdego dostępnego środka transportu, ponieważ w tamtych burzliwych dniach nie można było podróżować Morzem Śródziemnym.

Podczas lat spędzonych w Egipcie Elinor zaczęła uczyć w szkole podstawowej, co kontynuowała, powróciwszy wraz z rodziną do kraju i osiadłszy w stanie Maryland. Przez wiele lat uczyła w drugiej klasie w szkole im. Johna Nevinsa Andrewsa, ale porzuciła to zajęcie, by wspierać męża podczas jego licznych kościelnych podróży służbowych po świecie.

W 1966 r. Neal Wilson został mianowany przewodniczącym Wydziału Północnoamerykańskiego, Urząd ten pełnił do 1979 r., kiedy to objął funkcję przewodniczącego światowego Kościoła.

W przeciwieństwie do tryskającego energią, towarzyskiego męża, Elinor Wilson „raczej nie lubiła udzielać się publicznie – pisał jej syn – poza przekazywaniem wiedzy uczniom drugiej klasy, którym uwielbiała zaszczepiać piękne prawdy duchowe. Wiedziała, jak to robić, i robiła to znakomicie”.

Elinor pozostawiła wśród żywych brata, dr. Richarda Dunbara z Loma Linda w Kalifornii; córkę, Shirley Wilson-Anderson; syna, Teda Wilsona; wnuczki – Emilie Wilson DeVasher, Elizabeth Wilson Wright i Catherine Wilson Renck; wnuka, Jonathana Andersona; prawnuczki – Lauren Wright, Charlotte Renck i Maryanne Wright; oraz prawnuka, Henry'ego DeVashera. Przeżyła dwoje rodzeństwa: siostrę, Sue Milkos, i brata, Johna Neumanna Jr.

W poniedziałek 13 czerwca odbyła się skromna uroczystość pogrzebowa. Zamiast kwiatów uczestnicy pogrzebu, chcąc uczcić pamięć zmarłej, mogli złożyć dary pieniężne na Adwentystyczną Agencję Pomocy i Rozwoju (ADR-ę), Ligę Ochrony Dziedzictwa Adwentystycznego, Światowe Radio Adwentystyczne (AWR) lub Chrześcijańską Służbę Nagrań dla Niewidomych.


© Mark A. Kellner/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.