Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Wszyscy jesteśmy Japończykami!

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 18/03/2011 | jk

W piątek 11 marca 2011 roku wszyscy byliśmy, dzięki mediom, naocznymi świadkami jednego z największych kataklizmów świata ostatnich lat.

Japońskie trzęsienie ziemi, a chwilę potem tsunami, które dotknęło ten kraj pochłonęło - jak się szacuje - ponad 15 tysięcy ofiar śmiertelnych. Dziś chciałoby się powiedzieć - wszyscy jesteśmy Japończykami, wszyscy cierpimy i współczujemy...

Już w pierwszych godzinach po tragedii do pomocy najdotkliwiej poszkodowanym ruszyła, obok innych międzynarodowych organizacji humanitarnych, Adwentystyczna Agencja Pomocy i Rozwoju (ADRA). Kościół adwentystyczny w Japonii skupia ponad 15 tysięcy wiernych skupionych wokół 115 zborów (parafii).

Poniżej prezentujemy najnowszy bilans strat, jakich doznał Kościół oraz raport z pomocowej aktywności członków adwentystycznej wspólnoty na terenie Japonii.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za wiele słów pocieszenia ze strony braci i sióstr na całym obliczu ziemi. Jedenasty marca zszokował nie tylko Japończyków, ale i resztę świata. Dziękujemy Bogu, że jak dotąd nie zginął żaden adwentysta dnia siódmego. Według wstępnych szacunków będzie potrzebna pomoc w remoncie 2 szkół i 3–4 adwentystycznych kościołów, które ucierpiały wskutek kataklizmu” – informują przywódcy Kościoła krajowego.

„Serdecznie dziękujemy za wsparcie modlitewne, liczne maile i telefony z całego świata, ukazujące wielką miłość do Japończyków oraz troskę o nasze placówki oświatowe i budynki zborowe. Japoński oddział Adwentystycznej Agencji Pomocy i Rozwoju (ADRA Japonia) współpracuje z władzami państwowymi oraz innymi organizacjami non-profit, służąc całemu społeczeństwu” - dodają lokalni duchowni.

ADRA Japonia funkcjonuje z ramienia tzw. Unii Japońskiej, która odpowiada za opiekę nad adwentystycznymi kościołami i szkołami. Niezależnie od ADR-y Unia Japońska gorąco prosi o fundusze na adwentystyczne budynki szkolne i zborowe, które doznały szkody w wyniku trzęsienia ziemi.

„Jako że wysyłanie ekip remontowych jest jeszcze zbyt ryzykowne, na razie zbieramy pieniądze przeznaczone na pomoc w tym przedsięwzięciu. Kiedy już będzie można bezpiecznie wejść na tereny dotknięte kataklizmem, potrzebni będą woluntariusze. Zawalił się dach adwentystycznej kaplicy gimnazjalnej, a inna szkoła została uszkodzona, podobnie jak przynajmniej trzy inne budynki kościelne. Ci ludzie bardzo potrzebują naszej pomocy w naprawie zaistniałych szkód. W szkole były akurat ferie, która nastąpiły po rozdaniu świadectw, toteż wielbimy Boga, że żadnemu z uczniów nie stało się nic złego. Zarówno adwentyści, jak i ludzie spoza Kościoła nie mają na tych terenach wody ani elektryczności” – relacjonują przedstawiciele ADRA Japonia.

***


ADRA uruchomiła lokalne zbiórki funduszy pomocowych

Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora szkoły podstawowej w Hakodate na wyspie Hokkaido, piętnastego marca uczniowie szkoły rozpoczęli kampanię zbierania pieniędzy w jednym ze śródmiejskich domów towarowych.

Chociaż nad miastem zalegała gruba warstwa chmur, a na dworze panowały ujemne temperatury, odczuwane tym bardziej wskutek podmuchów lodowato zimnych wiatrów, nie odstraszyło to uczniów od kwesty.

Tsunami, wywołane trzęsieniem ziemi z 11 marca, dotarło również do wybrzeży portowego miasta Hakodate, uszkadzając poważnie wiele obiektów i łodzi rybackich, a także zalewając liczne budynki. Mieszkańcy Hakodate nie pozostają obojętni, pragnąc pomóc finansowo ofiarom kataklizmu.

Sprawozdania z kampanii prowadzonej przez dzieci znalazły się na łamach lokalnych gazet oraz w programach miejscowych telewizji kablowych. Dyrektor szkoły powiedział Adwentystycznej Agencji Pomocy i Rozwoju (ADRA), że wielu ludzi bardzo chciało pomóc w jakikolwiek sposób. Wyraził nadzieję, że w związku z tym szkolna kwesta w znaczącym stopniu przyczyni się do współdziałania wielu ludzi dobrej woli.

Poniżej przedstawiamy kilka refleksji kwestujących dzieci, wypowiedzianych po akcji ADR-y:

„Zobaczyłem, że masę ludzi bardzo chce pomóc”.

„Pewna osoba wyjęła z portfela parę banknotów i dała je na ofiary tsunami. Naprawdę czułam płynące z głębi jej serca pragnienie, żeby coś zrobić”.

„Byłem bardzo zbudowany postawą ludzi, którzy życzyli nam ganbatte – »wszystkiego najlepszego«. Zrozumiałem, że ofiarowane dary wyrażają ich troskę i szczere współczucie. Mam nadzieję, że chociaż ofiarom katastrofy pomaga ADRA, to odczują one też współczucie i troskę płynące z naszych serc”.

Wiele ciepłych słów, datków i modlitw dotarło do nas nie tylko z Japonii, ale i z całego świata. Obiecujemy, że ADRA przekaże te wyrazy waszych gorących uczuć ludziom na obszarach dotkniętych kataklizmem.

***


Pierwszy gorący posiłek

W południe piętnastego marca ADRA Japonia nieodpłatnie wydała 320 misek tradycyjnej japońskiej zupy misu ofiarom kataklizmu, które ewakuowano do gimnazjum w Miyagino, dzielnicy miasta Sendai. Tsunami wywołane trzęsieniem ziemi dotarło także do gimnazjum, zatapiając parter. Przesiedleńcy nocują na pierwszym i drugim piętrze szkoły.

Ludzie mogą dostawać posiłki jedynie dwa razy dziennie. Wydana przez ADR-ę zupa miso była dla tych ludzi pierwszym gorącym posiłkiem od czasu trzęsienia.

W gotowaniu zupy pomagali wolontariusze z Sendai, którzy także ucierpieli wskutek wstrząsów i nie mają w swoich domach wody ani elektryczności. Niemniej choć i oni nie są w najlepszej sytuacji, to wobec informacji o ludziach znajdujących się na tym samym terenie w jeszcze gorszym położeniu zaoferowali swoją pomoc przy wydawaniu zupy przez ADR-ę, mówiąc: „Zrobimy wszystko, co tylko możemy”.

Kiedy jadłodajnia ruszyła, niektórzy ludzie z wyższego piętra zeszli, mówiąc: „Pachnie wyśmienicie”. Jak tylko zobaczyli miski zupy miso na tacy, zakrzyknęli radośnie: „Och, jak cudownie! Miso!”.

W mieście Sendai 15 marca panowały ujemne temperatury i padał śnieg. W takich ciężkich warunkach pierwsza od dawna – gorąca! – zupa miso rozgrzała zapewne nie tylko ich zmarznięte ciała, ale i serca.

Pewna dwudziestoparoletnia kobieta, której rodzinę ewakuowano do gimnazjum, powiedziała pracownikom ADR-y:

– W dniu, kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi, niczego w tej szkole nie było. Zebraliśmy się tutaj i próbowaliśmy, jak się tylko dało, nie wyziębić się. Chociaż nie mieliśmy wystarczającej ilości koców, ludzie, których domy, nie zostały mocno uszkodzone, przynieśli z domów własne pledy i rozdali je innym. Dzisiejsza zupa miso była pierwszym gorącym posiłkiem, odkąd nas tu skierowano. Mimo że możemy jeść tyko dwa posiłki dziennie, taka uczta sprawiła nam ogromną ulgę i przyjemność.

***


Datek od japońskiej grupy muzycznej Dreams Come True

ADRA Japonia otrzymała datek w wysokości 5 mln jenów (ok. 62.000 dolarów) od słynnej grupy artystycznej Dreams Come True. Muzycy przeznaczyli fundusze na rzecz ludzi, którzy ucierpieli wskutek potężnego trzęsienia ziemi, mającego miejsce 11 marca. Chcielibyśmy wyrazić wyrazy najgłębszej wdzięczności za ich bezzwłoczną i hojną pomoc.

Otrzymaliśmy również bardzo wiele płynących z głębi serca datków od różnych ludzi, za które składamy serdeczne podziękowania. ADRA Japonia dopilnuje, aby wszystkie te środki wykorzystano jak najskuteczniej, niosąc pomoc ofiarom kataklizmu.

***


Oświadczenie Teda Wilsona, przewodniczącego światowego Kościoła

Adwentyści dnia siódmego na całym świecie jednoczą się w tych dniach z narodem japońskim, pogrążonym w żalu z powodu spustoszenia wyrządzonego przez trzęsienie ziemi w mieście Sendai i tsunami, które potem miało miejsce. Myślami, modlitwami i sercem jesteśmy z osobami, które ucierpiały wskutek kataklizmu.

Adwentystyczna Agencja Pomocy i Rozwoju (ADRA) szykuje środki do pomocy ludziom na terenach dotkniętych kataklizmem. Dwunastego marca w Fukuszimie był przedstawiciel tej organizacji i tylko patrzeć, jak dotrze tam dalsza pomoc.

Mając w pamięci biblijną obietnicę z wersetu 1 Psalmu 91: „Ten, który mieszka w ochronie Najwyższego, i w cieniu Wszechmocnego przebywać będzie” (Biblia gdańska), powołujemy się na nią w imieniu narodu japońskiego oraz w imieniu wszystkich ludzi z terenów dotkniętych tą katastrofą.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego działa w Japonii od 1889 r., nieprzerwanie służąc mieszkańcom tego wspaniałego kraju. Wychodzimy naprzeciw ludzkim potrzebom i dzielimy się najwspanialszą nowiną – nowiną mówiącą, że Bóg wszystkich kocha, wszystkich otacza swą opieką i wkrótce powróci na ziemię! Wzywamy wszystkich adwentystów dnia siódmego i innych do modlenia się za Japończykami w tym trudnym dla nich czasie.


© ADRA/ANN/Opr. Jan Kot
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl


- Czytaj w naszym serwisie poprzednią informację o japońskim dramacie.
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.