Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Adwentyści orędownikami wolności religijnej

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 13/03/2011 | jk

Organizatorzy jordańskiej konferencji na temat wolności religijnej uznali ją za historyczny krok w kierunku dialogu pomiędzy światem muzułmańskim a orędownikami wolności religijnej.

W sympozjum zatytułowanym „Nauczmy się szacunku dla religii”, które odbyło się 1 marca w Amman College (filii Al-Balqa Applied University), uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, polityki i prawa. To dopiero drugi raz, gdy w ciągu swojej 119-letniej historii Międzynarodowe Stowarzyszenie Wolności Religijnej spotkało się na Bliskim Wschodzie.

Stowarzyszenie, założone w 1893 r. przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, jest najstarszą organizacją utworzoną dla obrony wolności sumienia wyznawców wszelkich religii i konfesji.

– Konferencja stworzyła niezwykłą sposobność konstruktywnej rozmowy z głównymi islamskimi przywódcami i myślicielami na temat tego, co znaczy poważać inne tradycje religijne i żyć ze sobą w zgodzie – powiedział John Graz, sekretarz generalny IRLA.

– Dwie najpotężniejsze siły, których możemy użyć do walki z religijnymi uprzedzeniami, to wiedza o sobie nawzajem i budowanie osobistych kontaktów – oświadczył Graz w swoim przemówieniu.

Współsponsorem sympozjum był Arabski Ośrodek Praw Człowieka „Mosty” – pozarządowa organizacja zawiązana przez dawnego jordańskiego sędziego Amdżada M. Szamuta. W spotkaniu wzięli udział eksperci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Wolności Religijnej, islamscy imamowie i uczeni, przywódcy jordańskiego wymiaru sprawiedliwości, liderzy młodzieżowi oraz dyplomaci. Premier kraju Maruf Sulajman al-Bachit udzielił konferencji swojego poparcia i choć sam się na niej nie pojawił, reprezentował go Dżiryis Samawy, sekretarz generalny jordańskiego ministerstwa kultury.

Delbert Baker, wiceprzewodniczący światowego Kościoła adwentystycznego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wolności Religijnej, mówił w swoim wystąpieniu o szacunku i wolności – zasadach, które według niego szanuje się w świecie zarówno muzułmańskim, jak judeochrześcijańskim. Stwierdził jednak, że teoria nazbyt często rozmija się z praktyką. Wezwał słuchaczy do zastanowienia się, czy zasady te wpływają na ich kontakty z ludźmi.

Przedstawiając swój artykuł pt. Beyond Tolerance (Więcej niż tolerancja), Bill Johnsson, koordynator ds. stosunków międzyreligijnych Międzynarodowego Stowarzyszenia Wolności Religijnej, podał definicję różnicy między szacunkiem a tolerancją, stwierdzając, że „szacunek” wyraża w sposób czynny akceptację prawa jednostki do wolności religijnej, „tolerancja” zaś może wskazywać na niechęć wobec przyznania ludziom wolności posiadania własnych poglądów religijnych.

Zdaniem Johnssona, Jordania była idealnym miejscem na sympozjum ze względu na jej dotychczasowe sukcesy jako „spokojnego kraju islamskiego, stanowiącego model otwartości, tolerancji i niestosowania przemocy”.

Johnsson pomógł doprowadzić do ubiegłorocznego, bardziej kameralnego spotkania specjalistów od wolności religijnej w stolicy kraju, Ammanie, które według niego przyczyniło się do utorowania drogi obecnej konferencji, zakrojonej na szerszą skalę.


© Bettina Krause/IRLA/Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl


- Czytaj także "O poszanowaniu religii brata twego"
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.