Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Antychrześcijańskie zamieszki w Etiopii

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 11/03/2011 | jk

W ubiegłym tygodniu w zachodniej Etiopii doszło do serii ataków o podłożu religijnym. Ekstremiści puścili z dymem co najmniej trzydzieści protestanckich kościołów, w tym także adwentystyczne.

Zamieszki wybuchły 2 marca – od tamtej pory zginął w nich przynajmniej jeden chrześcijanin, kilku innych zostało rannych, a także zniszczono prywatne mienie i pozbawiono dachu nad głową tysiące wyznawców Chrystusa.

– Skala zniszczenia nie jest do końca potwierdzona – oświadczył Tamire Shaemalo, specjalista od public relations etiopskiego Kościoła adwentystycznego, powołując się na przeczące sobie nawzajem doniesienia.

Według Shaemalo wstępne komunikaty wydają się jednak zgodnie twierdzić, że wskutek ataków kilkadziesiąt adwentystycznych domów i budynków kościelnych uległo spaleniu, wyznawców ograbiono, zniszczono im pożywienie i wybito zwierzęta hodowlane. Dodał, że przywódcy adwentystyczni z Diecezji Środkowej szacują straty majątku kościelnego – m.in. spalonych dziesięcin i darów – na 5 mln birrów (około 30.000 dolarów).

Niektóre doniesienia sugerują, że do wybuchu przemocy doszło w odpowiedzi na niedawne utarczki na granicy pomiędzy etiopskimi żołnierzami a islamskimi ekstremistami. Zdaniem innych ataki sprowokowało jakoby sprofanowanie przez jednego z chrześcijan Koranu.

Jak poinformowała radiostacja Głos Ameryki, policja etiopska zatrzymała dziewiątego marca stu trzydziestu ekstremistów powiązanych z atakami.

Adwentystyczni obrońcy wolności religijnej podali, że napaście doprowadziły do powstania napięć na terenie znanym z długoletniej zgody między muzułmanami a chrześcijanami.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co się wydarzyło w Etiopii, gdzie stosunki między religiami były raczej pokojowe – oznajmił John Graz, dyrektor Sekretariatu Spraw Publicznych i Wolności Religijnej przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

– Mamy nadzieję, że incydenty te nie doprowadzą do eskalacji przemocy na tym obszarze. Zachęcamy ceniących sobie pokój i wolność religijną wyznawców wszystkich religii do podjęcia działań na rzecz pojednania – dodał Graz.

Według powszechnego spisu ludności muzułmanie stanowią około 40% Etiopczyków, a 60% mieszkańców wyznaje religię chrześcijańską, z czego mniej więcej 170.000 to adwentyści, zrzeszeni w ponad 800 zborach (parafiach).

Shaemalo oświadczył, że etiopski Kościół adwentystyczny oddeleguje sześciu przedstawicieli, którzy wraz z reprezentantami pięciu innych związków wyznaniowych wejdą w skład Międzyreligijnej Komisji Etiopskiej, która zbada całą sytuację.


© Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.