Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Zmarł były zwierzchnik światowego Kościoła

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 16/12/2010 | jk

Pastor Neal C. Wilson, który pełnił służbę jako zwierzchnik światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w latach 1979-1990 oraz był ojcem obecnego przewodniczącego denominacji, zmarł we wtorek, 14 grudnia 2010 w Dayton, w Maryland w Stanach Zjednoczonych. Miał 90 lat.

Jako przewodniczący, Wilson wzmacniał i rozwijał misję Kościoła w ówczesnym Związku Radzieckim, na dwa lata przed upadkiem komunizmu, wspierając starania na uzyskanie zgody na otwarcie seminarium adwentystycznego oraz siedziby administracyjnej w okolicach Moskwy w roku 1987.

Nadzorował także przyjęcie w Kościele zasad zebranych w formę Fundamentów Wiary, utworzenie Adwentystycznego Radia Światowego (Adventist World Radio) i Misji Globalnej, a także nadzorował przenosiny siedziby Kościoła światowego z Takoma Park do obecnej jej lokalizacji w Silver Spring, Maryland, USA.

Podczas swojej kadencji, Wilson odwiedził 170 państw, gdzie Kościół prowadzi instytucje opieki zdrowotnej, edukacji, ewangelizacji i wydawnictwa. Był znany z tego, iż pamiętał nazwiska tysięcy osób, nawet po krótkim z nimi spotkaniu.

„Uważam go za jednego z najwybitniejszych liderów w historii tego Kościoła”, powiedział Bill Johnsson, były redaktor Adventist Review. „Kiedyś spytałem się go jak to jest możliwe, że tak dobrze pamiętał nazwiska ludzi, odpowiedział mi, że po prostu przykładał się do tego.”

Po przejściu na emeryturę w roku 1990, Wilson pełnił dalej funkcję pastora w kościołach w Kalifornii oraz służył, jako doradca w Wydziale Euroazjatyckim.

Departament Stanu Ameryki cyklicznie kontaktował się z nim w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie korzystając z jego zrozumienia i znajomości specyfiki regionu, którą nabył po 15-letniej służbie w Egipcie, wspominał Johnsson.

„Mógłby być mężem stanu lub dyplomatą, ale wybrał oddanie swoich talentów Kościołowi, co dzięki temu stało się błogosławieństwem dla nas wszystkich”, dodał Johnsson.

Neal Clayton Wilson urodził się w Lodi w Kalifornii w roku 1920, jako syn misjonarza i urzędnika kościelnej administracji. Uczęszczał do szkół w Zambii, Malawi, Południowej Afryce i Indiach, zanim uzyskał stopień licencjata w zarządzanej przez Kościół uczelni Pacific Union College w Angwin w Kalifornii w roku 1942. W roku 1944, został absolwentem Adwentystycznego Seminarium Teologicznego, które miało wówczas swoją siedzibę w Takoma Park w Maryland.

W latach 1944 do 1958, Wilson służył Kościołowi w Egipcie, najpierw jako pastor i ewangelista, później jako regionalny dyrektor administracyjny. Następnie, pracował jako urzędnik administracji w Kalifornii i Maryland, tuż przed jego nominacją na przewodniczącego Kościoła Wydziału Północnej Ameryki w roku 1966. Pełnił tę służbę aż do momentu powołania go na stanowisko przewodniczącego Generalnej Konferencji Kościoła.

Syn Wilsona seniora, Ted N.C. Wilson, został wybrany na przewodniczącego adwentystycznego Kościoła ogólnoświatowego w czerwcu tego roku.

Zamiast kwiatów, dary pamięci mogą być wysyłane do Adwentystycznej Agencji Pomocy i Rozwoju, do Sekretariatu Duszpasterstwa ds. Dziedzictwa Adwentystycznego, do Adwentystycznego Radia Światowego (AWR) lub Chrześcijańskiej Służby Nagrań dla Niewidomych.


© Adventist News Network/Staff
Tłum. Estera Maria Strama dla www.adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.