Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Michelle Obama z adwentystami o zdrowiu

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 02/12/2010 | jk

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego przyłączył się do blisko 50 organizacji religijnych i społecznych demonstrując wsparcie dla państwowej inicjatywy Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych, Michelle Obama, walczącej z epidemią dziecięcej otyłości.

Inicjatywa, „Działajmy: Religia a społeczeństwo”, dąży do uzyskania ze strony organizacji deklaracji promowania aktywnych ćwiczeń i gimnastykowania się, otwierania społecznych ogrodów, gdzie można by było hodować świeżą żywność, oraz wiele innych aktywności wspierających zdrowy styl życia.

Około 1/3 dzieci w Stanach Zjednoczonych cierpi na nadwagę lub otyłość, powiedziała Michelle Obama do zebranych w Białym Domu przywódców organizacji religijnych i społecznych.

„Oczywistym jest, że gdy nasze dążenia zmierzają w kierunku zapewnienia naszym dzieciom zdrowia i dobrego samopoczucia, w kierunku zwalczania dziecięcej otyłości, organizacje społeczne i religijne mają kluczową rolę do odegrania” - kontynuowała prezydentowa.

Wyjaśniła również zebranym, iż nowa faza poprzednio rozpoczętej inicjatywy ‘Działajmy’ będzie polegała na wspieraniu istniejących już programów. „Wielu z was od dłuższego już czasu prowadzi tego typu działania..” - powiedziała pani Obama, odnosząc się do religijnych aktywności w ramach duszpasterstwa zdrowia, prowadzenia siłowni i klubów fitness oraz edukacji w „szkołach sobotnich i niedzielnych”.

Nowa inicjatywa zawiera się z czterech głównych celów na przyszły rok:
- członkowie organizacji społecznych i religijnych ‘przespacerują’ łącznie około 5 milionów km.
- zebranie łącznie 500.000 nagród prezydenta za ‘Aktywny Styl Życia’ lub utworzenie programów gimnastycznych i ćwiczeń ruchowych
- założenie 10.000 ogrodów społecznych lub marketów farmerskich w całym kraju

- otwarcie w całym kraju 1.000 nowych miejsc serwujących zdrowe posiłki
Kilku przywódców czołowych grup religijnych wyraziło swoje poparcie dla celów inicjatywy, w tym pastor Ted N. Wilson, zwierzchnik ogólnoświatowego Kościoła adwentystycznego, który powiedział, że „ta kwestia znajduje w nim wydźwięk osobisty”, jest on absolwentem należącego do Kościoła uniwersytetu Loma Linda, gdzie zdobył stopień magistra zdrowia publicznego.

„Inicjatywa ‘Działajmy’ jest spójna z podejściem naszego Kościoła, by służyć ludziom w zakresie fizycznym, mentalnym, socjalnym i duchowym,” powiedział Wilson. „W różnych raportach nie raz adwentyści dnia siódmego jawią się jako społeczność żyjąca statystycznie dłużej, co jest efektem zdrowego stylu życia.”

„Adwentyści Dnia Siódmego posiadają szeroko rozbudowany system zdrowotny i edukacyjny, dzięki któremu promujemy dbałość i troskę o zdrowie poprzez takie elementy praktycznego, zdrowego trybu życia jak zbilansowane odżywianie, ćwiczenia, picie wystarczającej ilości wody, optymalne korzystanie z kąpieli słonecznych, wstrzemięźliwość od alkoholu, nikotyny, narkotyków, świeże powietrze, odpowiedni odpoczynek i ufność w moc Bożą.”

„Będziemy promować zbilansowane i zdrowe posiłki wegetariańskie dla dzieci i młodzieży w naszych szkołach i wakacyjnych szkołach biblijnych, program marszów i spacerów wśród młodych ludzi i ewentualne wykorzystanie okresowych lokalnych marketów ze zdrowymi produktami na terenie naszych placówek.”

„Kościół Adwentystów Dnia Siódmego będzie wykonywał swoją część dzieła, by wypełnić Bożą wolę wyrażoną w trzecim Liście św. Jana, rozdz. drugi, który mówi, że Bóg chce, abyśmy pozostawali w fizycznym i duchowym zdrowiu” - dodaje Wilson.

Katia Reinert, dyrektor departamentu ds. duszpasterstwa zdrowia przy Kościele w regionie Ameryki Północnej, wyjaśnia, iż wyznawcy będą zachęcani do:

- przespacerowania 1,6 miliona km w różnych akcjach prozdrowotnych. Duszpasterstwo ds. Zdrowia będzie motywowało 100 zborów do przespacerowania 16.000 km rocznie, a co najmniej 10 osób na jedną kongregację do przemaszerowania 4 km dziennie.

- angażowania młodzież w kościołach i szkołach do otwarcia ogródków warzywnych w lokalnych społecznościach, przyjmując za cel jeden ogród w każdej lokalnej diecezji.

- zmotywowania młodzieży do ubiegania się o nagrodę prezydenta za ‘Aktywny Styl Życia’ - co najmniej jedną nagrodę na jedną szkołę w Ameryce Północnej.

- założenia wakacyjnych programów odżywiania podczas wakacyjnych szkołach biblijnych, letnich kampów i różnych akcji dotarcia do lokalnych społeczności.

„Myślę, że bardziej niż do tej pory nadszedł czas głoszenia Bożego poselstwa uzdrawiania i odbudowy” - wyraziła swą myśl Reinert w późniejszym oświadczeniu. „To jest cudowna sposobność do zaangażowania naszych kościołów i szkół w kreowanie pozytywnego wpływu Jezusa w naszych społecznościach na poziomie całego państwa.”


© Ansel Oliver and George Johnson Jr./Adventist News Network
Tłum. Estera Strama dla www.adwentysci.waw.plZobacz również film z serii About LifeDodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.