Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Sobota – wyjątkowy czas z Bogiem

FELIETON | 09/11/2010 | jk

Wyobraź sobie, Drogi Czytelniku, następującą sytuację: dzwoni do ciebie Bóg, mówiąc, że spędzi z tobą czas od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Co byś zrobił?

Może zatrzymałbyś się i pomyślał: „Co muszę zrobić, żeby – gdy przyjdzie – być gotowym spędzić z nim cały czas?”. Na pewno chciałbyś wysprzątać dom. To niesamowite, jak dużo przyjemniejsze mogą być domowe porządki, kiedy przygotowujesz się na wizytę kogoś wyjątkowego – a przecież Bóg bez wątpienia byłby wyjątkowym gościem! Jeśli mówisz, że nie musisz sprzątać domu, bo i tak nikt nie przyjdzie, to w gruncie rzeczy nie wierzysz, że Bóg będzie z tobą i poprzez swoją obecność udzieli ci szczególnego błogosławieństwa.

W Księdze Wyjścia 33,14 czytamy: „Oblicze moje pójdzie przed tobą i dam ci odpocznienie” (Biblia ks. Wujka). Nie oznacza to, że możesz spać w sabat całymi godzinami bez końca. Jakbyś się czuł, gdybyś podczas twoich odwiedzin przyjaciel przez cały czas nic tylko spał?

Następnie mogłoby ci przyjść do głowy pytanie: „Czym go nakarmię?”. Kiedy byłby z tobą, nie chciałbyś wiele czasu spędzać w kuchni, bo drogocenna byłaby dla ciebie każda chwila. A więc już zawczasu zrobiłbyś listę sprawunków i poszedł na zakupy. Chciałbyś przygotować jedzenie, zanim się zjawi, i po jego przybyciu musiałbyś je tylko odgrzać. W ten sposób mógłbyś z nim spędzić cały czas.

W Księdze Wyjścia 16,2 czytamy: „Jutro odpoczynek, święty szabat poświęcony Jahwe. Pieczcie, co macie piec, i gotujcie, co macie gotować. Co wam zbędzie, przechowajcie sobie do rana” (Biblia poznańska). Księga Nehemiasza z kolei podaje: „Jeśli ludność tego kraju będzie w dzień szabatu przywoziła na sprzedaż towary lub wszelkiego rodzaju zboże, nie kupimy od niej nic ani w dzień szabatu, ani w święto” (Ne 10,32 Biblia poznańska).

Co zrobiłbyś, gdyby zjawił się u ciebie Bóg? Czy poznałbyś go z wszystkimi swoimi przyjaciółmi? Kiedy byłam zaręczona, bardzo lubiłam przedstawiać narzeczonego wszystkim bliskim. Na tym świecie potrafimy być w życiu tak zabiegani, że nie mamy czasu dla męża ani dzieci, nie mówiąc już o Bogu. Sabat jednak daje nam czas na bycie nie tylko z Bogiem, ale też z rodziną. Możemy z tego dnia uczynić cotygodniowe szczególne święto.

Pamiętaj, że Bóg umówił się z tobą na spotkanie, w siódmym dniu tygodnia. Sobota daje nam czas na poznawanie Boga poprzez zgłębianie Pisma Świętego, nabożeństwo, spędzanie z Nim czasu na łonie natury (jego drugiej księgi, którą dla nas napisał) oraz wspólnotę z rodziną i współwyznawcami. Jeśli poprosisz, Bóg da ci się poznać. Sabat to czas na budowanie tej więzi i Bóg jest zawiedziony, jeżeli z tej okazji nie korzystasz.

W Księdze Izajasza 58,13-14 znajdujemy następującą obietnicę: „Jeśli powstrzymasz w szabat swoje nogi, by w moim dniu świętym swych spraw nie załatwiać, i jeśli będziesz szabat nazywał rozkoszą, a święty dzień Jahwe – czcigodnym, jeśli go uczcisz, stroniąc od podróży, załatwiania sprawunków i od gadulstwa, wówczas znajdziesz rozkosz swą w Jahwe! Pozwolę ci kroczyć po wyżynach kraju, sycić się dziedzictwem praojca Jakuba! – Tak usta Jahwe orzekły” (Biblia poznańska).

Co Biblia ma na myśli, mówiąc: „Swych spraw nie załatwiać”? Ja na przykład uwielbiam szyć. Ale jeśli będę szyć, gdy będzie u mnie z wizytą Bóg, to jak go dobrze poznam? Bóg zwyczajnie prosi nas, byśmy poświęcili ten czas wyłącznie jemu.

Kiedy spaceruję, lubię sobie wyobrażać, że Bóg do mnie mówi. I wtedy nagle ptaki, drzewa, rośliny budzą się do życia. Bóg musi mieć cudowny umysł, skoro wymyślił wszystkie te wspaniałości.

Najlepszym jednak sposobem poznania Boga jest jego list miłosny: Biblia. Kiedy przystępujesz do jej badania, powiedz Bogu, że chcesz, aby objawił ci się poprzez jego słowo i przyrodę, czyli tak, jak mu się to podoba. Im więcej czasu spędzasz na poznawaniu Boga, tym obfitszym błogosławieństwem będzie dla ciebie sabat.

Bóg dał nam sabat, abyśmy mogli naprawdę Go poznać. Obiecuje nam, że jeśli damy mu szansę, to sprawi, że sabat będzie dla nas błogosławieństwem. Pokaże nam, jak przyjemny może być to dzień, tak iż zobaczymy prawdziwe błogosławieństwo płynące z czasu spędzonego w sabat z Bogiem.

Czas z Bogiem

Sabat został nam dany po to, byśmy pamiętali o naszym Stwórcy i spędzali z nim czas. Jak więc możemy rozpocząć ten czas z Bogiem? Oto kilka przykładowych zwyczajów. Możesz stworzyć własny.

• Zjedz w piątek z rodziną wyjątkową kolację przy świecach.

• Wybierz się z rodziną na spacer, na przykład do lasu.

• Zadzwoń albo napisz do bliskich.

• Poczytaj czasopismo religijne.

• Naucz się na pamięć fragmentu Biblii.

• Pisz pamiętnik, w którym będziesz odnotowywać Boże prowadzenie w minionym tygodniu.


© Lareda Neves/Signs of the Times 11/2010
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

- Czytaj poprzednią publikację na temat soboty pt. Jak doszło do zmiany sabatu

- Czytaj także w naszym serwisie następujące artykuły na ten sam temat:
Dzień słońca, Ostatnie Boże wezwanie, Od niedzieli do soboty oraz Dar czasu

- Wysłuchaj również wykładu z serii "Kod Biblii" pt. "Dzień święty, ale który?"
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.