Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Adwentyści pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w NZ

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 09/09/2010 | jk

W dniu 7 września 2010 roku w Christchurch w Nowej Zelandii ogłoszony został stan wyjątkowy, głównie z powodu powtarzających się wstrząsów następczych o sile 5.4 w skali Richtera, które przetoczyły się w tym regionie.

Ponad 100.000 domów zostało zniszczonych w trzęsieniu ziemi o sile 7.1 w skali Richtera jakie nastąpiło w sobotę rano, 4 września o godzinie 4:35, odcinając również dopływ prądu i wody.

W większości zborów Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Christchurch i jego okolicach nie odbyło się sobotnie nabożeństwo, niemniej jak wynika z raportów przynajmniej jedna grupa wiernych spotkała się w domu modlitwy.

Szczęśliwie tylko kilka przypadków obrażeń zostało zgłoszonych spośród całej populacji, jednakże zniszczone mienie i szkody jakie powstały w wyniku trzęsienia szacuje się na 1.5 miliarda dolarów amerykańskich. Spośród ośmiu zniszczonych budynków, należących do Kościoła adwentystycznego, co najmniej pięć wymaga oszacowania przez służby infrastruktury czy można w nich ponownie zamieszkać.

Ministerstwo Edukacji ogłosiło zamknięcie szkół do 13 września. Danny Carrasco, dyrektor adwentystycznej szkoły w Christchurch, zajął się usuwaniem szkód i bałaganu jaki pozostał po trzęsieniu, natomiast sama konstrukcja budynku szkoły pozostała nienaruszona.

W Nowej Zelandii, obszarze znajdującym się w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, czyli w tzw. „Pacyficznym Pierścieniu Ognia”, szacunkowo dochodzi do 15.000 trzęsień ziemi rocznie, jak podają lokalne media, ale tylko 100-150 jest wyczuwalnych przez mieszkańców, a około 20 ma siłę przekraczającą 5 stopni. Obecne wstrząsy były najsilniejsze od 70 lat.

Pastor Craig Gillis, zwierzchnik adwentystycznej diecezji na terenie Wyspy Południowej cały czas zaangażowany jest wraz z szefami grup antykryzysowych w identyfikowanie i zaspokajanie najpilniejszych potrzeb lokalnej społeczności. Nowozelandzki oddział Adwentystycznej Agencji Pomocy i Rozwoju (ADRA) – przy współpracy z lokalną diecezją – zachęca członków Kościoła i wolontariuszy do wsparcia działań pomocowych na rzecz lokalnych mieszkańców, jako że około 300 osób aktualnie pozostaje bez dachu nad głową, mieszkając w schroniskach opieki społecznej.

„Najtrudniejsze dni dopiero mają nadejść” - mówi Gillis. „Odbudowa infrastruktury, mieszkań i życia ludzi będzie sprawą najistotniejszą. Zwracamy się z prośbą do wyznawców naszego Kościoła, by rozejrzeli się we własnym sąsiedztwie i społeczności, aby zanieśli pomoc tym, którzy jej potrzebują.”

W Christchurch i w Kaiapoi wciąż stoją barykady otaczające strefy ograniczonego dostępu. Na placu Cranmer Square – w samym sercu centrum miasta, ale nie całkowicie zagrodzonym – znajduje się najmocniej zniszczone miejsce podczas trzęsienia ziemi, tam ADRA może dotrzeć tylko na piechotę.

Nowozelandzki oddział ADRY przeznaczył niezwłocznie 10.000 dolarów na pierwszą pomoc dla poszkodowanych. Zbierane sa także wszelkie inne dary, które będą przekazane ofiarom kataklizmu.


© Pablo Lillo/South Pacific Record/ANN
Tłum. Estera Strama dla www.adwentysci.waw.plDodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.