Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Adwentyści niosą pomoc powodzianom w Pakistanie

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 02/09/2010 | jk

Humanitarna organizacja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, ADRA, podwaja swoje wysiłki niosąc pomoc w północnym Pakistanie, regionie zdewastowanym przez ostatnią wielką powódź, gdzie w tej chwili mieszkańcy stoją w obliczu rozszerzających się chorób zakaźnych.

Skoncentrowana wokół Dystryktu Nowshera, Adwentystyczna Agencja Pomocy i Rozwoju (ADRA) mobilizuje zespoły medyczne do udzielania pomocy narażonym na gwałtownie roznoszące się choroby spowodowane zakażoną wodą ofiarom powodzi. Współpracując z lokalnymi oraz plemiennymi władzami, zespoły ADRY wspierają ze strony medycznej działania podjęte w lokalnych szkołach, szpitalach i ośrodkach społecznych, jak przekazują przedstawiciele agencji.

Jej działania skupiają się w pierwszym rzędzie na szpitalach i klinikach zniszczonych przez powódź w rejonie Nowshera District, relacjonują przedstawiciele ADRY w oddziale w Wielkiej Brytanii. Do nieustających prac w dostarczaniu niezbędnej pomocy należy również program przedstawiany w szkołach podnoszący świadomość chorób spowodowanych zakażoną wodą i pokazujący w jaki sposób leczyć ich objawy.

Katastrofalna powódź, spowodowana ciężkimi opadami deszczu monsunowego, który rozpoczął się ponad miesiąc temu w północnej części kraju, zalała niżej położone regiony kraju, pozostawiając setki tysięcy osób bez schronienia, narażonych na choroby zakaźne. Jak podają oficjalnie przedstawiciele rządu pakistańskiego, powódź zalała około jedną piątą kraju.

Milionom ofiar powodzi wciąż brakuje czystej wody i podstawowego schronienia, zdaje relacje Associated Press. Według ONZ, w tej chwili występuje ponad 120.000 przypadków podejrzenia gorączki krwotocznej i malarii, podczas gdy setki tysięcy osób atakowane są przez choroby skóry i biegunkę. Zagrożenie występowania tych chorób jest najbardziej krytyczne cztery do sześciu tygodni po wystąpieniu pierwszej fali powodziowej, poinformował Aassociated Press pakistański koordynator krajowy ds. zdrowia, Jahanzeb Orakzai.

ADRA będzie kontynuowała swoją akcję pomocową jeszcze przez dwa miesiące, a swoim działaniem obejmie region, który zamieszkuje około 200.000 osób, podała agencja w specjalnym oświadczeniu w zeszłym tygodniu. ADRA poinformowała również, iż najpierw będzie wspierała najbardziej zagrożone grupy społeczne, czyli osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Niestety, jak otwarcie komunikują przedstawiciele agencji, trwający konflikt na granicy Pakistanu i Afganistanu w znacznym stopniu destabilizuje funkcjonowanie tego regionu i w ogromnym stopniu ogranicza działania pomocowe.


© Adventist News Network, fot. ADRA
Tłum. Estera Strama dla www.adwentysci.waw.pl


Zobacz skutki ostatniej powodzi w Pakistanie

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.