Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Raporty z działalności Kościoła na świecie cz. 5.

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 02/07/2010 | jk

Duch misjonarski, który wniósł adwentyzm do Australii ponad 100 lat temu wciąż żyje i ma się dobrze dzisiaj w wydziale Południowego Pacyfiku, co widoczne jest w rozwijaniu i rozszerzaniu terytorium Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego o kolejne wyspy, które jeszcze do niedawna były praktycznie nie do zdobycia.

W tym czasie, w regionie Południowej Azji, gdzie hindusi i buddyści dominują w krajobrazie religijnym, Kościół adwentystyczny odniósł spory sukces w otwieraniu nowych zborów, szczególnie w mniejszych krajach.

Oba regiony kontynuują politykę opierającą się na działaniach misyjnych, a całkiem niedawno zorganizowana była seria kampanii ewangelizacyjnych przy udziale kaznodziei z Ameryki Północnej w wyniku których poselstwo zostało rozsiane szeroko, a liczba członków wzrosła – jak podają raporty przedstawione zebranym w Gmachu Georgia delegatom, ich rodzinom i osobom towarzyszącym.

„Jesteśmy wydziałem, który oddany jest misji” - deklarował Barry Oliver, przewodniczący regionu Południowego Pacyfiku, stojąc na podium wśród sporej grupy członków Kościoła, ubranych w stroje tradycyjne. „Jesteśmy wdzięczni Bogu, iż zasiał w nas ziarno misyjne.”

Składający się z 19 państw i 5.000 zborów, wydział Południowego Pacyfiku posiada 420.000 wyznawców w takich miejscach jak Australia, Papua Nowa Gwinea, Nowa Zelandia, Polinezja Francuska oraz Wyspy Salomona.

Dwa lata temu, Kościół dokonał niebywałego wyczynu – wkroczył z poselstwem na teren francuskojęzycznych Wysp Wallis, archipelagu na Oceanie Spokojnym, co do tej pory było praktycznie niemożliwe, jak podają przywódcy regionalni. W 2008 zamieszkała tam rodzina ewangelistów, a w wyniku ich działań odbyło się do tej pory sześć chrztów.

W przeciągu pięciu ostatnich lat, setki ludzi stawało się adwentystami, a ponad 40 zborów zostało strategicznie założonych w dużych miastach i na odległych wyspach, które to dwa obszary są wielkim wyzwaniem dla głoszenia Słowa Bożego.

Około 46.000 studentów uczęszcza do 332 szkół adwentystycznych w całym regionie, a Fulton College na Fidżi został ostatnio przeniesiony do bardziej dostępnej lokalizacji.

Dzięki marce spożywczej Sanitarium, Kościół cieszy się sporą popularnością i pozytywnym wizerunkiem w społeczeństwie – firmowe płatki śniadaniowe o nazwie Weet-Bix oraz mleko sojowe So Good są niezwykle popularne w Australii i Nowej Zelandii.

Raport wideo z tego regionu zawierał nagranie wypowiedzi premiera Nowej Zelandii, Johna Key, który gorąco gratulował adwentystycznej firmie Sanitarium za odpowiedzialność korporacji w służeniu społeczeństwu.

W regionie Południowej Azji, który obejmuje Indie i mniejsze kraje takie jak Nepal, Bhutan i Malediwy, Kościół rozwija się w tempie 100.000 wyznawców rocznie, a liczba całkowita to około 1.5 miliona, jak podają lokalne dane.
Prace Kościoła nie należą do tych najłatwiejszych, tak jak zresztą w innych regionach. W Indiach, gdzie populacja sięga 1.2 miliarda ludzi, znajduje się 81% wyznawców hinduizmu i około 14% muzułmanów.

W Indiach często wywoływane są zamieszki skierowane przeciwko mniejszościom religijnym: 48 letni pastor adwentystyczny, Samuel Naik, został zamordowany w roku 2008, rzekomo przez tłum ekstremistów hinduskich. Ponad 12 adwentystów zostało również zamordowanych, stając się ofiarami religijnej przemocy.

Chrześcijanie nie są bezpieczni odbywając nabożeństwa w miejscach publicznych, komentowała w nagranym wideo reporcie wdowa po pastorze Naik. „Grupy religijnych ekstremistów zniszczyły wszystko.”

Pomimo to, wydział podzielił się również swoimi sukcesami. Kościół w Nepalu prowadzi od roku 1960 szpital w Katmandu. Nowa akcja misyjna wśród lokalnych społeczności spowodowała przyjęcie chrztu przez trzech Tybetańczyków. Bhutan, kraj w którym nie było żadnych zmian przed rokiem 2005, obecnie posiada 502 wyznawców w siedmiu założonych zborach oraz 25 grupach.

Na Malediwach, leżących na południu Indii, kilku adwentystów zamieszkało ten kraj, aby przygotować miejsce na wykonanie dzieła Kościoła.
I tak jak w innych regionach, wydział ten opiera się silnie na działaniach ewangelizacyjnych prowadzonych przez niezależne grupy takie jak ‘Poselstwo Dotarcia’, ‘Dziel się Nim’ oraz ASI. Natomiast wolontariusze Maranatha International wspierało budowę budynków kościelnych w całych Indiach przez pięć ostatnich lat.

„Chcemy złożyć podziękowania Kościołowi światowemu za cenne wsparcie i modlitwę” - powiedział przewodniczący wydziału Południowej Azji, pastor John Rathinaraj.


© Edwin Manuel Garcia/Adventist News Network
Tłum. Estera Strama dla http://www.adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.