Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Raporty z działalności Kościoła na świecie cz. 3.

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 02/07/2010 | jk

Kościół Adwentystyczny we Wschodnio-Centralnej Afryce rośnie w ilości wyznawców i w zasoby, pomimo wyzwań jakie niesie ze sobą wszechobecne ubóstwo i napięcia etniczne w tym regionie.

„Nie pozostawaliśmy w tej walce sami przez te pięć lat” - mówi ustępujący przewodniczący wydziału, Geoffrey Mbwana, podkreślając wkład i zaangażowanie w rozwój regionu przedstawicieli innych światowych wydziałów.

„Jesteśmy tu dzisiaj przede wszystkim, aby podziękować” - kontynuuje Mbwana, który wcześniej zaakceptował powołanie go na wiceprzewodniczącego Kościoła światowego.

Jak wynikało z przedstawionego delegatom zebranym w Gmachu Georgia w Atlancie wideo raporcie, region Wschodnio-Centralnej Afryki jest jednym z najszybciej rozwijającym się wydziałem, gdzie w wybitnie zaznacza się duchowa i finansowa dojrzałość.

Dziesiątki tysięcy ludzi potwierdziło swą akceptację przekazu Kościoła podczas ostatniej sesji GC, wykazując wzrost członkostwa o 19% podczas ostatnich pięciu lat. Kwoty rocznych dziesięcin wzrosły dynamicznie, w ciągu pięciu lat więcej niż podwajając wpływy, z 10 do 21 milionów dolarów.

Wyznawczy wciąż kontynuują walkę z wyzwaniami istniejącym w regionie, wynika z raportu. „Niektórzy z naszych ludzie przegrywają tę życiową walkę. „Każdy dzień niesie ze sobą zaledwie okruch nadziei na nową przyszłość” - podkreśla narrator na tle przewijających się obrazów skrajnego ubóstwa i pozostałości ostatnich walk plemiennych w Kenii.

„Ale docierają do nas także informacje o triumfie. Ludzie znajdują nadzieję wśród burzliwych wydarzeń w tym regionie” - przedstawia dalej raport, a oczom zebranych delegatów ukazują się obrazy pełnej energii, różnorodnej, a ponad wszystko prężnej społeczności.

Wydział ma świadomość konieczności osiągnięcia większej samodzielności. Jednym z celów i podjętych wysiłków jest wzmocnienie przywództwa, aby zapewnić bardziej bezpieczną przyszłość odpowiadając również na wezwanie do objęcia całkowitej odpowiedzialności za Kościół.

W regionie Euro-Azjatyckim, Kościół powiększa swoje terytorium, a według ustępującego przewodniczącego wydziału Artura Stelea, historia regionu inspiruje członków do takiej ufności Bogu, która pokonuje wszelkie wyzwania. Tak jak Mbwana, również Stele został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Kościoła światowego.

„Wyobraźcie sobie co by się stało, gdyby każdy pastor i każdy wyznawca żył ‘każdego dnia z Jezusem, każdego dnia dla Jezusa, każdego dnia w mocy Jezusa’,” powiedział Stele, odnosząc się do motta wydziału, które przyświecało społeczności w regionie przez pięć ostatnich lat.

Wideo raport rozpoczął się ukazując trudny zakres i tło regionu, które obejmuje setki kultur i wierzeń.

Uczestnictwo wydziału w programie „Wędrująca Biblia” było szczególnie wymowne, kiedy grupa pastorów, która zwykła była pracować podczas ciężkiego okresu reżimu radzieckiego, towarzyszyła Biblii przemieszczając się z nią swobodnie po całym regionie, co przypominało im czasy, kiedy to zmuszeni byli ukrywać małe wersje Pisma Świętego w swych kieszeniach, by uniknąć aresztowania lub zsyłki.

Według raportu, adwentyści w wydziale Euro-Azjatyckim są bardzo aktywnymi członkami w lokalnym społeczeństwie, biorąc udział w wielu projektach, takich jak rehabilitacja uzależnień czy też w programie nazwanym Miasto Nadziei, w którym partnerowali humanitarnej agencji adwentystycznej ADRA przy wspieraniu finansowym sierot i dzieci w potrzebie.

Delegaci zobaczyli również obrazy z publicznych ewangelizacji, podczas których głównym założeniem była realizacja celu dotarcia do wielkich miast, gdzie skupione jest 60% populacji. W ciągu ostatnich pięciu lat tego typu akcje ewangelizacyjne były przeprowadzone 7.000 razy. Dla ludzi, których nie przyciągnęła tego typu forma publicznych wydarzeń, członkowie Kościoła zorganizowali spotkania ‘herbaciane’ w Kościele, gdzie dzielenie się poselstwem odbywa się w nie tradycyjny sposób, często przy filiżance dobrej herbaty.


© Elizabeth Lechleitner/Adventist News Network
Tłum. Estera Strama dla www.adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.