Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Katyń - Polska Golgota

AKTUALNOŚCI Z KRAJU | 03/04/2010 | jk

Mówiąc „KATYŃ" - myślimy o pomordowanych na „nieludzkiej ziemi" wiosną 1940 roku tysięcy polskich jeńców wojennych. Los tych tysięcy Polaków w Rosji podzieliło kilku adwentystów - między innymi Artur i Mieczysław Ostapowiczowie oraz kilku przyjaciół adwentyzmu.

Por. rezerwy Mieczysław Ostapowicz był wieloletnim wykładowcą w Seminarium Duchownym w Kamienicy na Śląsku, w roku 1939 został powołany przez kierownictwo kościelne na stanowisko rektora. Wraz z wybuchem II Wojny Światowej zmobilizowany, zginął wraz z dwoma braćmi, oficerami Wojska Polskiego, w Katyniu.

Zwróciłem się z prośbą o wspomnienie o Katyniu i rodzinie do Krystyny Varzonek (Wawrzonek) z domu OSTAPOWICZ - mieszkającej obecnie w Sydney. Krystyna, żona pastora Romualda Wawrzonka stała u jego boku od 9 stycznia 1952 roku. Mają jedną córkę Małgorzatę, z którą mieszkają obecnie w Sydney.

Państwo Wawrzonkowie przybyli do Australii w 1963 roku i zamieszkali w Newcastle. W roku 1975 pr R. Wawrzonek objął polski kościół adwentystyczny w Oakleigh - Victoria. W 1981 r. pastor Wawrzonek został duszpasterzem nowo założonego polskiego kościoła adwentystycznego Dandenong.

Przed odejściem na emeryturę udało się pastorowi przy wsparciu żony Krystyny i zborowników zbudować nowy kościół - tętniący do dziś pełnią życia. O pastorze było wspominane nie raz, dziś skoncentrujemy się na tej cichej bohaterce sukcesu pastora Romualda - Krystynie Wawrzonek i Jej rodzinie. Oto kilka kart historii...

- Bogusław Kot i Cezary Niewiadomski


DZIĘKI NASZYM PRZYJACIOŁOM Z AUSTRALII
OGLĄDAJ ARCHIWALNE ZDJĘCIA I CZYTAJ WSTRZĄSAJACE RELACJE

www.dandypolish.org.au.plDodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.