Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Paulsen zachęca młodych do aktywności w Kościele

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 28/02/2010 | jk

Młodzi adwentyści dnia siódmego powinni docierać z ewangelią do rówieśników i starać się o więcej odpowiedzialnych funkcji w Kościele, powiedział zwierzchnik Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego do współwyznawców podczas jednego z lutowych programów telewizyjnych na żywo.

Pastor Jan Paulsen namawiał też grupę młodzieży z Ameryki Środkowej, aby akceptowała rówieśników, którzy rozważają możliwość opuszczenia Kościoła albo uzewnętrznienia swojego buntu.

– Niech przyciągnie ich z powrotem miłość – nakłaniał Paulsen, odnosząc się do podanego przez Jezusa przykładu syna marnotrawnego. – Bóg zajmuje się ratowaniem ludzi.

Audycja była najświeższym odcinkiem cyklu Let's Talk (Porozmawiajmy), w którym Paulsen odpowiada na niezaaranżowane pytania młodych ludzi. Do tej pory wyemitowano dwadzieścia części zrealizowanych w różnych miejscach kuli ziemskiej. W odcinku z 6 lutego uczestniczyli tłumacze, przekładający dla hiszpańskojęzycznej publiczności składającej się z osiemnastolatków.

Podczas niereżyserowanej audycji w programie trzecim w studiu telewizyjnym w San Salwadorze Paulsen po raz kolejny powtórzył tematy z poprzednich części. Znowu zachęcał młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła, a przywódców do obsadzania kierowniczych stanowisk młodymi ludźmi.

– Zwracam się do moich kolegów: zaufajcie młodym, tak żeby i oni mogli być odpowiedzialni za Kościół – zaapelował. – Słyszałem już od wielu młodych, że jeśli Kościół dzisiaj ich nie potrzebuje, to jutro ich w nim nie będzie.

Paulsen zachęcał również młodych do dzielenia się biblijnymi zasadami z rówieśnikami zamiast myślenia, że aby podzielić się ewangelią, muszą się najpierw przystosować do innych stylów życia.

– Nie musicie zmieniać żadnych biblijnych wartości – wyraził przekonanie. – Trzeba jedynie przedstawiać je jako coś, co może ubogacić ich życie […] zapewnia bezpieczną przyszłość i kształtuje to, jak teraz żyjemy.

O zbuntowanych nastolatkach w Kościele rzekł: – Nastolatkowie są bardzo wrażliwi i bardzo podatni na poczucie winy. Wspierajcie nastolatków w swoich zborach, pokażcie, że wam na nich zależy.

– Każdy popełnia błędy – przyznał, włączając w to samego siebie.

W odniesieniu do lokalnej służby duszpasterskiej i możliwości edukacyjnych stwierdził, że to regionalni przywódcy podejmują decyzje co do podlegających im obszarów. Odpowiadając na pytanie, czy w każdym kraju w Ameryce Środkowej będzie mogła powstać adwentystyczna szkoła wyższa, oświadczył, że instytucji, które można by zbudować, jest bez liku, ale należy wziąć pod uwagę potrzeby danej społeczności i danego kraju.

– We wszystkich przedsięwzięciach chcemy prezentować najwyższą jakość – zakomunikował. Adwentystyczne uczelnie wyższe istnieją obecnie w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku i Wenezueli.

W odpowiedzi na pytanie o seksualne wykorzystywanie, określił je jako „wielki problem” dla ofiary, ale jednocześnie zapewnił, że osoba taka „nie powinna ani trochę powątpiewać w Bożą miłość dla niej”.

– Taki ktoś powinien znaleźć zaufaną osobę, z którą mógłby porozmawiać […] albo terapeutę. Nikt nie powinien dźwigać tego brzemienia sam – oznajmił, dodając, że przypadek seksualnego molestowania należy zgłosić stosownym władzom. – Nawet jeśli doszło do niego w Kościele – zaznaczył, odwołując się do spisanych wskazówek Kościoła, wymagających, aby o takim zajściu poinformować policję.


© Ansel Oliver/Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl


ZOBACZ FRAGMENT PROGRAMU LET`S TALK [wersja angielska]
Dodaj swój komentarz...
To wspaniałe, że Kościół zdecydował się w pewnych częsciach świata, rozmawiać z młodzieżą w tak otwarty sposób. Zgadzam się ze słowami pastora Paulsena - jeżeli dzisiaj młodzież nie czuje się w Kościele potrzebna, jutro jej nie będzie... Kwestia zaufania i pozwolenia młodzieży działać na większą skalę niż tylko lokalne zbory, to już sprawa zasadnicza. To klucz do dialogu i jedności.

- Daniel, Gdynia

MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.