Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Trzęsienie ziemi w Chile! - Adwentyści niosą pomoc!

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 27/02/2010 | jk

W sobotę nad ranem [27 lutego] Chile nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,8 stopni w skali Richtera. Epicentrum rozległego trzęsienia znajdowało się 117 km na północny wschód od miasta Concepcion.

Według doniesień agencyjnych jak na razie potwierdzono śmierć ponad 300 osób jednak liczba ta może gwałtownie wzrosnąć. Niestety brak komunikacji z wieloma częściami kraju uniemożliwia weryfikację strat i skali potrzeb. Wiadomo, jednak że co najmniej 1,5 miliona gospodarstw domowych zostało dotkniętych zniszczeniami.

Niezwłocznie po wystąpieniu skutków kataklizmu do akcji pomocowej włączył się Kościół Adwentystów Dnia Siódmego poprzez swoje miejscowe zbory (parafie) jak też humanitarną organizację - Adwentystyczną Agencję Pomocy i Rozwoju ADRA.

Lokalne kościoły i kaplice adwentystyczne zamieniają się punkty wydawania żywności i medykamentów, a także służą za schronienie dla osób, które utraciły domy. Zwierzchnik Kościoła w regionie Ameryki Południowej pastor Erton Köhler, zwołał sztab kryzysowy organizując niezwłocznie międzynarodową pomoc dla Chile oraz przeznaczając natychmiast z funduszy Kościoła 100 tys. dolarów na doraźną pomoc.

Wolontariusze ADR-y usiłują na miejscu katastrofy dokonywać zakupów artykułów pierwszej potrzeby takich jak: materacy, kocy i kanistrów z wodą, jest to jednak utrudnione z powodu zniszczeń lub wstrzymania handlu. ADRA koordynuje pomoc głównie dla miast: Villa Alemana w pobliżu Valparaiso, Talca, Temuco i Concepción.

Wciągu 24 godzin do Chile mają przybyć także współpracujący z ADRA-International ratownicy Kanada-Medic, którzy zajmą się organizowaniem punktów uzdatniania wody.

Według pastora Irama Pereza, sekretarza Wydziału Południowoamerykańskiego nie ma informacji o ofiarach wśród członków Kościoła, który skupia w Chile ponad 120 tysięcy wiernych zgromadzajacych się w blisko 600 miejscach na terenie całego kraju.

Są pierwsze informacje za to o zniszczeniach budynków należących do wspólnoty jak m. in. w mieście Talca położonym 100 km od epicentrum gdzie poważne ruchy tektoniczne poczyniły znaczne uszkodzenia w strukturze obiektu, a także w mieście Constitución gdzie zniszczeniom uległo siedem zabudowań należących do wyznawców Kościoła, którzy całkowicie utracili dachy nad głowami.

"Pracujemy bez przerwy i wzywamy wszystkich do modlitwy za adwentystów i ogół ludności Chile, którzy cierpią teraz z powodu tej dotkliwej tragedii” - powiedział pastor Erton Köhler.


© Opr. Jan Kot/www.adwentysci.waw.pl na podst. Portal Oficial Igreja Adventista do Sétimo Dia

ZOBACZ ZNISZCZENIA W WYNIKU TRZĘSIENIA ZIEMI W CHILE W DN. 27 LUTEGO 2010
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.