Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Adwentyści o życiu, na YouTube

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 07/10/2009 | jk

Jak poinformowały władze Generalnej Konferencji, w ramach nieustających starań Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, obliczonych na poszerzenie pola działania w Internecie, w serwisie YouTube zamieszczono pierwsze odcinki nowego cyklu programów dotyczących konkretnych zagadnień.

Seria Adventists About Life (Adwentyści o życiu), rozpoczęta 6 października 2009, ma pobudzić do rozmowy i przedstawić zdecydowanie adwentystyczne podejście do takich zagadnień jak wolność, wiara a nauka, środowisko naturalne, sprawiedliwe życie.

W ten sposób będziemy mogli dotrzeć do odbiorców zazwyczaj nie zwracających uwagi na bardziej tradycyjne metody ewangelizacji – oświadczył Rajmund Dąbrowski, dyrektor ds. komunikowania społecznego przy Generalnej Konferencji i zarazem producent filmowego cyklu.

– W pierwszych dwóch odcinkach występuje zwierzchnik ogólnoświatowego Kościoła, pastor Jan Paulsen żywo zainteresowany tym, aby adwentyści byli słyszani na „nietkniętych” dotąd obszarach i uważani za wspólnotę mającą swój wkład w rozwój społeczeństwa, stwierdził pastor Dąbrowski.

W dalszych odcinkach będzie się pojawiać wielu innych przywódców i myślicieli adwentystycznych – zapowiedział.

Warszawski serwis adwentysci.waw.pl niezwłocznie po uruchomieniu projektu About Life wyraził słowa uznania doceniając inicjatywę jako istotny krok na drodze rozwoju adwentystycznych środków masowego przekazu na poziomie ogólnoświatowym.

Jesteśmy dumni z nowego projektu Generalnej Konferencji nie tylko jako członkowie międzynarodowej rodziny adwentystycznej, ale także jako Polacy mając świadomość autorstwa projektu za którym stoi nasz rodak, pastor Rajmund Dąbrowski – mówią twórcy witryny warszawskiego zboru.

- To dobrze, że możemy mieć profesjonalne wzorce wykorzystywania mediów, w tym Internetu, do kształtowania tożsamości konfesyjnej naszego Kościoła, a tym samym popularyzowania adwentystycznej filozofii życia – mówi Jan Kot, redaktor serwisu adwentysci.waw.pl.

- Podziwiamy pastora Paulsena, że tak chętnie i odważnie zaaplikował współczesne narzędzia medialne do oręża ewangelizacji Kościoła. Życzymy wielu innym takiej otwartości na nowe media. Świadomość jakich środków używa świat, pozwoli nam na jeszcze większą skuteczność w głoszeniu poselstwa biblijnego. Projekt About Life będzie na pewno stanowił dla nas kolejne wyzwanie do podobnych w przyszłości działań w naszym kraju – dodał.Specjalnie dla serwisu adwentysci.waw.pl pastor Rajmund Dąbrowski, udzielił
krótkiego wywiadu dotyczącego nowej inicjatywy ogólnoświatowego Kościoła.
Pastorze, czemu służyć ma ten projekt?

Obecność z filmami wideo na portalu YouTube świadczy o dostrzeżeniu znaczenia wielomilionowego odbiorcy, którzy korzystają z tego serwisu w poszukiwaniu informacji i rozrywki. Cykl Adventists About Life (Adwentyści o życiu) wypełnia niszę, w której będziemy się dzielić naszymi przekonaniami, a także wymieniać stanowiska i poglądy.

Do kogo ta forma prezentacji myśli Kościoła jest skierowana?

Nie umieszczalibyśmy naszych filmów na YouTube, aby mówić do siebie samych, podczas gdy świat mija nas gdzieś obok. YouTube to część naszego wspólnego doświadczenia, podobnie jak inne współczesne płaszczyzny komunikowania.

Jako adwentyści, jesteśmy częścią wspólnoty tam, gdzie mieszkamy, ale często powtarzamy, że chcemy zakasać rękawy. Mamy więc YouTube, Facebook i Twitter czy choćby popularny w Polsce serwis społecznościowy po to, aby z nich korzystać – właśnie na tym polu chcemy się łączyć z innymi internautami w dialogu, który wpływa na nasze życie jako społeczeństwa. Takie jest nasze, adwentystyczne, stanowisko, taką działalność wspieramy i tego właśnie chcemy.

Czy Internet to zrozumiałe medium dla kierownictwa Kościoła?

Przewodniczący światowej rady Kościoła osobiście zabiega o to, by słyszano nas tam, gdzie wcześniej nie docieraliśmy, i postrzegano jako osoby mające swój wkład w funkcjonowanie społeczeństwa, gdziekolwiek się znajdujemy. Pokolenia ludzi wychowanych na Internecie spędzają mnóstwo czasu na buszowaniu po sieci. Właśnie w niej się spotykają. Chcielibyśmy posłużyć się tym medium, aby poznano nasz styl życia i świadectwa na rzecz wiary i wartości, jakie wyznajemy.

Czy te produkcje odbiegają w jakiś sposób od dotychczasowych filmów czy programów telewizyjnych realizowanych przez Kościół?

Stale poświęcamy się realizacji programów przeznaczonych do emisji w dobrych jakościowo mediach, ale te filmy są pod względem stylu całkowicie odmienne od czegokolwiek przedtem. Tak samo jak moi współpracownicy w Departamencie ds. Komunikacji, wierzę, że mogą dotrzeć do odbiorcy na ogół lekceważącego klasyczne metody przekazywania poselstwa ewangelii.

Czy przemówią do „zwykłego” odbiorcy, zwracając jego uwagę i pobudzając zainteresowanie?

Miejmy nadzieję.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.


©ANN Staff, Jan Kot / adwentysci.waw.pl
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla adwentysci.waw.pl

By zobaczyć oryginalny projekt na You Tube KLIKNIJ TUTAJ

By zobaczyć polską wersję językową serii About Life KLIKNIJ TUTAJ
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.