Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Pracownik ADRA zamordowany w Kongo

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 06/10/2009 | jk

Adwentystyczna organizacja humanitarna ADRA (Adventist Development and Relief Agency) potwierdziła porwanie i śmierć swojego współpracownika w Demokratycznej Republice Konga w dniu 30 września 2009 w Południowym Kivu.

Konwój samochodów, ktorymi razem z innymi cywilami wracali do obozu dwaj pracownicy ADRA został ostrzelany przez grupę niezidentyfikowanych uzbrojonych mężczyzn. Wg Romain Kenfack, dyrektora krajowego ADRA regionu Wschodniego Konga, podczas napadu kierowca ADRA zdołał się uratować.

Niestety, drugi pracownik, Boss Kayamba, pochodzący z Kongo, został kilkakrotnie ciężko pobity i porzucony na poboczu drogi. Pomimo to, Kayamba zdołał jeszcze dotrzeć do pobliskiej wioski, gdzie udzielono mu pomocy, niestety zmarł później w drodze do szpitala.

„Pogrążeni jesteśmy w głębokim smutku z powodu śmierci członka naszej rodziny ADRA, a jednocześnie wdzięczni jesteśmy za uratowanie naszego kierowcy,” wyznaje Charles Sandefur, prezes ADRA International. „Często, przy charakterze naszej pracy narażamy własne życie, po to, by ulżyć cierpieniom innych. Zwracając się do rodziny Kayamba, wiecie, że nasze serca i nasze modlitwy są z wami i trwamy w żałobie wspólnie,” dodaje.

Był to 22-gi atak w Południowym Kivu w tym roku. W specjalnym oświadczeniu, Ross Mountain, zastępca Wysłannika Specjalnego przy ONZ i Koordynator ds. Humanitarnych w Kongo potępiła atak i wezwała „wszystkie organizacje zbrojne do poszanowania pracowników organizacji humanitarnych i zaprzestania wszelkich aktów przemocy.”

ADRA aktywnie pracuje w Kongo od połowy lat dziewięćdziesiątych, jej działalność polegała między innymi na udzielaniu schronienia i pomocy uchodźcom z Uvira i północnego Fizi, dostarczanie nie tylko żywności, ale artykułów wszelkiego rodzaju, doradztwo prawne w zakresie tytułu własności do ziemi oraz współpraca z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji przy budowie klinik i szkół.

Adwentystyczna Agencja Pomocy i Rozwoju jest organizacją pozarządową obecną w 125 krajach, działającą na zasadzie strategii zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, dostarczającą pomoc wszędzie, bez względu na polityczne lub religijne przynależności, wiek, płeć lub rasę.


© John Torres / ADRA
Tłum. Estera Strama dla www.adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.