Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Monachijski festiwal wiary…

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 08/08/2009 | jk

Międzynarodowy Kongres Młodzieży Kościoła Adwentystów odbywający się w Monachium dobiega końca. Kilka dni wyjątkowej wspólnoty wiary i przyjaźni wyryło niezapomniane przeżycia dla wielu jego uczestników, w tym blisko 50-osobowej grupy z Polski.

Sprawna organizacja całego pobytu ponad 4 tysięcznej rzeszy młodzieży z ponad 40 krajów świata pozwoliła na bezpieczne i interesujące spędzenie kilku wakacyjnych dni, które na długie lata pozostaną wartościowym wspomnieniem, nie tylko z uwagi na wzmocnienie dotychczasowych przyjaźni i zawiązaniu nowych - najczęściej tych zagranicznych -, ale przede wszystkim z uwagi na chwile poświęcone sprawom wiary i ducha.

Monachijskie spotkanie młodych adwentystów było nie tylko skuteczną, międzynarodową szkołą wiary i okazją do dzielenia się doświadczeniami w zakresie duszpasterstwa czy ewangelizacji, ale także zachętą do kontynuowania działalności w zakresie szerzenia ideałów chrześcijańskich opartych na praktycznym działaniu dla bliźnich.

W kuluarach Centrum Konferencyjnego wiele organizacji adwentystycznych promowało swą prospołeczną działalność misyjną począwszy od Międzynarodowej Agencji Pomocy i Rozwoju (ADRA-ang.) ukazującej jej walkę z ubóstwem głównie w krajach afrykańskich, poprzez reklamę adwentystycznego systemu edukacji - posiadającego największą protestancką sieć placówek oświatowych, skończywszy na wyeksponowaniu instytucji ochrony zdrowia działających w ramach Kościoła na terenie dwóch wydziałów będących organizatorami kongresu.

Praktycznym akcentem charytatywnym organizowanego w Niemczech zjazdu był także szczególny program sportowo-rekreacyjny polegający na zorganizowaniu maratonu, którego uczestnicy aby wziąć w nim udział musieli przekazać szczególne datki na rzecz chorych dzieci z Monachium. Był to wyraz realnej solidarności z potrzebującymi, a jednocześnie gest wobec gospodarzy i mieszkańców miasta, które gościnnie przyjęło uczestników adwentystycznego kongresu.

Napięty program konferencyjny wypełniony panelami dyskusyjnymi, szkoleniami i prezentacjami nie oferował uczestnikom zbyt wiele wolnego czasu. Mimo to położone w sercu Bawarii, pełne historii, z zachwycającą architekturą, zabytkami, parkami i imponującym systemem komunikacji kolei podziemnej miasto, było prawdziwym wyzwaniem poznawczym dla kongresowiczów, będących serdecznie traktowanymi podczas jego zwiedzania.

Piątek wieczór przyniósł długo oczekiwany, szczególny punkt programu, na który stawili się wszyscy uczestnicy zlotu. Art Festival – o którym mowa, to nic innego jak dwugodzinny koncert pieśni religijnej oraz szerokorozumianej sztuki scenicznej w wykonaniu krajowych delegacji.

Tu grupa znad Wisły wstrzymała w sposób szczególny oddech na czas występu własnych reprezentantów. W imieniu polskiego Kościoła na scenie zawitało pięcioro wykonawców – trio z Pszczyny (w składzie: Patrycja Niewolik, Sara Pytel i Aleksandra Smyk) oraz duet z Łodzi (w osobach Łukasza i Tomasza Karaudów).

Czas spędzony na słuchaniu, tych wyjątkowych dla serca głosów i oglądaniu ich występu, należał do jednych z najprzyjemniejszych momentów kongresu. Polacy mogli radować się nie tylko z samego uczestnictwa w tym niezwykłym światowym wydarzeniu, ale także być dumnymi z artystycznej wizytówki jaką zgotowali im występujący krajanie.

Piątkowy wieczór odbyło się szczególne spotkanie z Pismem Świętym i jego nieprzemijającym przesłaniem. Wyjątkowym momentem wieczornego nabożeństwa była podniosła uroczystość chrztu świętego 18 osób, zorganizowana w hallu Centrum Konferencyjnego, z udziałem wszystkich uczestników zgromadzenia. Katechumeni pochodzili z Norwegi, Izraela, Włoch, Chorwacji, Serbi, Słoweni i Niemiec.

Przed uczestnikami kongresu ostatnie chwile pobytu w Monachium i ostatnie uroczystości, które motywują do podjęcia decyzji co do wyboru stylu życia. Bo ów kongres to nie tylko towarzyskie spotkanie młodych adwentystów, ale to przede wszystkim chwile refleksji nadające kierunek dalszemu postępowaniu ludzi nadziei i wiary.


© Jan Kot / adwentysci.waw.pl

Obejrzyj i wysłuchaj nagrań z koncertu ART FESTIVAL 2009 w Monachium


Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.