Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Wieści z Chicago! - Pastor Zbigniew Makarewicz w USA

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 15/05/2009 | jk

Chicago… potężna, wielomilionowa aglomeracja miejska położona nad jeziorem Michigan w stanie Illinois (USA).

Chicago stanowi trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych zaraz po Los Angeles i Nowym Jorku.

To także największe poza Polską skupisko Polaków i ludności pochodzenia polskiego (ok. 1,1 mln osób polskiego pochodzenia, w tym około 250 tys). mówiących na co dzień po polsku. Piękne, strzeliste centrum i ciągnące się kilometrami dzielnice pełne zielonych parków, nastrojowych uliczek i… kościołów.

Chicago leży na terenie Północnoamerykańskiego Wydziału Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, a dokładniej Lake Union Conference. W skład Unii wchodzą 802 lokalne kościoły (zbory, parafie) adwentystyczne (dane wg Yearbooka na rok 2008), gromadzące prawie 80 tys. wyznawców. Wśród nich znajduje się działający od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia polski zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Polscy adwentyści od lat starają się docierać z poselstwem Ewangelii mieszkających tu Rodaków. Programy o charakterze społecznym, edukacyjnym, seminaria promujące zdrowy tryb życia, kursy antynikotynowe i antystresowe, służba na rzecz rodziny oraz oczywiście zwiastowanie Słowa Bożego są od dawna wpisane w typową działalność tego zboru.

Najnowszą propozycją programową jest cykl spotkań polemizujących z obrazoburczymi tezami słynnej w całym świecie książki Dana Browna – „Kod Leonarda da Vinci”, które gościnnie poprowadzi specjalnie przybyły z Warszawy pastor Zbigniew Makarewicz.

Czas poprzedzający wykłady to znakomita okazja do zapoznania się z miejscowymi atrakcjami oraz odświeżenia przyjaźni sprzed lat. Pastor Arkadiusz Bojko, duszpasterz chicagowskiego zboru przygotował gościowi niespodziankę w postaci wyprawy na Andrews University, jednego z wiodących centrów akademickich współczesnego adwentyzmu.

Udział w nabożeństwie, możliwość wysłuchania wykładu z teologii Starego Testamentu, zwiedzanie biblioteki będącej w posiadaniu wielu cennych rękopisów znanej pisarki adwentystycznej Ellen G. White, to tylko niektóre z atrakcji dostępnych w murach uczelni.

Dla obu pastorów powodem do szczególnej radości było spotkanie z przyjacielem ze studiów – pastorem Dariuszem Jankiewiczem. Po ponad 20 latach od opuszczenia seminarium w Podkowie Leśnej pod Warszawą mieli okazję na nowo spędzić ze sobą kilka wzruszających chwil. Pastor Jankiewicz należy do grona niezwykle zdolnych i cenionych wykładowców Andrews University.

Kolejnym etapem podróży pastora Makarewicza było muzeum Mennonitów i Amiszów. Stanowią oni niezwykle ciekawy i ważny etap Reformacji związany z ruchem anabaptystów. Traktowani z przymrużeniem oka Amisze mogą być przykładem prawdziwego braterstwa i wyżywania w codziennym życiu elementarnych zasad Ewangelii.

Polski zbór w Chicago podjął ogromny trud należytego nagłośnienia planowanych wykładów. Tysiące rozpowszechnionych zaproszeń, ustawiczne modlitwy, kontakty z miejscowymi mediami i nade wszystko osobiste zaangażowanie dobitnie świadczy o głębokiej świadomości misji.

Miejscowe rozgłośnie radiowe z dużą częstotliwością przypominają o nadchodzącej serii spotkań z polskim wykładowcą. Przeprowadzono już kilka wywiadów radiowych z pastorem Makarewiczem, w których mówca mógł przedstawić główne cele i założenia programu. Otwiera się także możliwość emisji krótkiego wystąpienia w lokalnej telewizji.

W czasie, gdy produkty kultury masowej otwarcie kwestionują fundamentalne prawdy chrześcijaństwa warto zaangażować wszystkie siły, by bronić ponadczasowych wartości. Ufamy, że Pan Bóg pobłogosławi podjęte wysiłki w tym mieście – mówi gość z Polski na kilka dni przed głównymi prelekcjami biblijnymi w Chicago.


© www.adwentysci.waw.pl


- Czytaj wywiad z pastorem Zbigniewem Makarewiczem nt podróży misyjnej do USA

- Zobacz plakaty i wysłuchaj spotu radiowego zapraszające na spotkania z Z. Makarewiczem
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.