Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Nabożeństwa odwołane z powodu "świńskiej grypy"

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 10/05/2009 | jk

Z uwagi na wybuch epidemii świńskiej grypy w Meksyku adwentyści dnia siódmego podejmują kroki w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa dotknięcia wirusem adwentystycznych instytucji i kościołów w tym kraju.

Ponieważ do 6 maja włącznie obowiązywał państwowy zakaz zwoływania dużych zgromadzeń i normalnego funkcjonowania wszystkich publicznych i prywatnych placówek oświatowych, odwołano nabożeństwa we wszystkich 2571 adwentystycznych domach modlitwy oraz zajęcia w 230 kościelnych szkołach i 2 wyższych uczelniach na obszarze czterech głównych jednostek administracyjnych wyznania.

– Pracowników naszych regionalnych organów administracyjnych, lokalnych pastorów oraz szeregowych członków zawiadomiliśmy o potrzebie przedsięwzięcia środków ostrożności i oczekiwania dalszych informacji o terminie przywrócenia nabożeństw – powiedział Tomas Torres, przewodniczący Rady Kościoła w Meksyku Centralnym, mającej siedzibę w stolicy.

Dodał też, że ze względów bezpieczeństwa odwołano spotkania namiotowe, podróże zagraniczne i zjazdy.

– Podejmujemy niezbędne środki, aby w razie pogorszenia się sytuacji służyć wsparciem – zakomunikował.

Jak dowiedzieliśmy się od funkcjonariuszy państwowych odpowiedzialnych za służbę zdrowia, tzw. świńska grypa to szczep grypy, na którą zapada trzoda chlewna, o objawach przypominających zwykłą grypę.

Cesar Gomez, zwierzchnik Rady Kościoła śródoceanicznego obszaru administracyjnego, podał, że 155 000 tysiącom wyznawców z tych terenów przypomniano o przeprowadzeniu odpowiednich czynności profilaktycznych.

– Tym z naszych zborów (parafii), w których dobrze funkcjonują nieduże grupy, odradzono spotykanie się w większym gronie, póki nie zostaną na nowo otwarte domy modlitwy – poinformował.

Kościelni przywódcy zawiesili nabożeństwa i imprezy również w całym kraju, listownie doradzając wiernym podjęcie poważnych środków ostrożności i zastosowanie się do wskazówek ministra zdrowia.

Zajęcia do 6 mają nie odbywały się też na - stanowiącym własność Kościoła adwentystycznego - uniwersytecie w Montemorelos, na którym uczy się ponad dwa tysiące studentów. Władze uczelniane stwierdziły, że wydając rozporządzenie, kierowały się względami profilaktycznymi, gdyż w północno-wschodnim stanie Nuevo Leon przypadków zachorowań na świńską grypę nie odnotowano.

– Nie bagatelizujemy możliwości wybuchu zarazy, a tutejszą społeczność akademicką poinformowano, jakie kroki poczynić w razie wystąpienia symptomów choroby. Szpital uniwersytecki przyjmuje studentów i kadrę pracowniczą w normalnym trybie – powiedział rektor Ismael Castillo.

Choć na terenie uczelni biura są otwarte i można także skorzystać z niektórych usług, nabożeństwa w najbliższy weekend odbędą się przy zamkniętych drzwiach, transmitowane za pośrednictwem akademickiej sieci telewizyjnej oraz Internetu.

Przebieg wydarzeń związanych z wybuchem epidemii grypy w Meksyku, gdzie żyje około pół miliona adwentystów, pilnie śledzą przywódcy adwentystycznego Wydziału Śródamerykańskiego.

– Nie zapominamy żadną miarą o naszych meksykańskich braciach i siostrach i pozostajemy w stałym kontakcie z przywódcami tamtejszego Kościoła – zapewnił Israel Leito, przewodniczący rady Kościoła Wydziału Śródamerykańskiego. – Nasz zarząd podjął już niezbędne decyzje dla dobra wiernych i ich społeczności.

Zaraza może wpłynąć na majowe obrady Śródamerykańskiego Komitetu Wykonawczego Kościoła, mające się odbyć w siedzibie komitetu w Miami. Leito oznajmił, że administracja, licząc się z możliwością ograniczenia przemieszczania się z Meksyku i Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych, bierze pod uwagę inne rozwiązania.

Kierownictwo ogólnoświatowego Kościoła, urzędujące w Silver Spring w stanie Maryland (USA), postępuje w myśl przewidzianego na takie przypadki protokołu i obserwuje rozwój sytuacji. Kompleks budynków siedziby głównej skupia ponad 800 pracowników, spośród których wielu odbywa podróże zagraniczne.

– Podejmujemy tutaj nieodzowne środki ostrożności, będąc jednocześnie uczuleni na to, by nie wzniecać paniki – powiedział Orville Parchment, wiceprzewodniczący światowej Rady Kościoła.


© Libna Stevens (IAD, ANN), fot. Loma Linda University
Tłum. Paweł Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl.
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.