Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Rok 2009 - rokiem ewangelizacji

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 09/01/2009 | jk

Wraz z Nowym 2009 Rokiem ogólnoświatowy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zainaugurował program misyjny pod nazwą "Rok Ewangelizacji". Przywódcy Kościoła mają nadzieję, że szeroko zakrojona kampania będzie prowadzić do wzrostu ilości członków Kościoła na całym świecie.

Najważniejszą osobą stojącą za tą inicjatywą jest pastor Mark Finley, wiceprzewodniczący Generalnej Konferencji Koścoła d.s. Ewangelizacji, który przez niemal dwie dekady był czołowym adwentystycznym ewangelistą telewizyjnym.

Wybrany w 2005 roku na obecne stanowisko, pastor Finley, pracował ewangelizując w wielu częściach świata, najczęściej jako mówca i dyrektor adwentystycznego programu telewizyjnego `It Is Written` (Jest Napisane).

Najbardziej znane przedsięwzięcia tego duchownego to, satelitarne spotkania ewangelizacyjne NET i ACTS, które były częścią jego pracy jako dyrektora programu `It Is Written`, wspierającego misję Kościoła. Rozpoczęta w 1995 roku seria spotkań NET, była pierwszą chrześcijańską akcją ewangelizacyjną wykorzystującą satelity komunikacyjne. ACTS 2000 zebrała łączną widownię 3 milionów osób połączonych satelitarnym przekazem.

Obecnie pastor Finley wspiera prace organizacyjne szeregu spotkań mających się odbyć latem 2010 roku. W światowej siedzibie Kościoła poza swoimi zwykłymi obowiązkami zasiada także w zarządach: ATN – Telewizji Kościoła Adwentystów, Globalnego Forum Internetowej Ewangelizacji oraz inicjatywy `Podążaj za Biblią`.

Pastor Finley spotkał się z redakcją Adventist News Network aby porozmawiać o sposobach jakimi można dotrzeć z ewangelią do świata, o tym jak zmeiniły się środki i metody ewangelizacji oraz o tym na czym dokładnie zamierza skupić się Kościół przez najbliższe półtora roku.

Oto fragmenty tego wywiadu :

Adventist News Network: – Co, po tylu lata doświadczeń jako ewangelisty, ozanacza dla pastora ewangelizacja?

Mark Finley: Ewangelizacja to dzielenie się Jezusem w najszerszy możliwy sposób. Ewalngelizacja to głoszenie dobrej nowiny każdej osobie, w celu doprowadzenia jej do Jezusa.

ANN: Kiedy powstawał Kościół Adwentystów, bezpośrednie spotkania były efektywnym sposobem dotarcia do ludzi. Świat się bardzo zmienił od tych czasów – czy pastor uważa że podejście do ewangelizacji zmieniło się od tamtej pory?

MF: Uważam że ewangelizacja zmieniła się w niektórych krajach. Jeśli spojrzymy na mapę świata znajdziemy miejsca gdzie Dobra Nowina jest głoszona nadal w zasadzie tak samo jak sto lat temu. Są to miejsca nadal otwarte i chętnie przyjmujące bezpośrednio głoszoną ewangelię.

Ale są też miejsca na świecie gdzie spotykamy się ze światopoglądem znacznie bardziej świeckim, zsekularyzowanym, tam nie możemy przyjąć iż każdy wierzy, że Biblia jest czystą prawdą. Dzisiaj nie możemy się skupić jedynie na tych wyjątkowych prawdach identyfikujących nas jako Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

W dzisiejszej, postmodernistycznej kulturze stawiane nam pytanie co raz częściej nie brzmi `Co jest prawdą?` tylko `Czy to jest zgodne z prawdą?`. Uważam że naszym wielkim wyzwaniem jest pokazać i odkryć na nowo iż Biblia jest niezaprzeczalnym autorytetem.

ANN: Jakie są skuteczne sposoby dotarcia do osób, które uważają że prawda jest względna?

Finley: Jest ich cały szereg. Jednym z nich jest budowanie bliskich, przyjacielskich kontaktów. W naszej pracy ewangelizacyjnej spędzamy dużo czasu z ludźmi, ucząc ich dzielić się Jezusem z ich przyjaciółmi, sąsiadami i współpracownikami. Jeśli potrafisz nawiązać dobre stosunki z innymi, są oni znacznie bardziej zainteresowani tym co mówisz.

W moich kazaniach 20 lat temu, powiedziałbym: `Oto 25 tekstów biblijnych na temat sabatu i nie zamierzam wam udowadniać, że siódmym dniem tgodnia jest biblijna sobota.` Teraz, choć podałbym oczywiście te same teksty na temat sabatu, chciałbym pokazać ludziom, że w świecie stresu i napięcia, kiedy ich życie przemyka obok, sabat jest okazją, zaproszeniem do znalezienia spokoju przy Jezusie (…).

ANN: Czy pastor sądzi iż te metody, które są tak efektywne dla postmodernistycznej generacji są podobne do tych, którymi Jezus trafiał do ludzi?

MF: Wspólzałożycielka Kościoła Ellen White powiedziała, że Jezus wszedł pomiędzy ludzi jako ten, który pragnął ich dobra, stanął naprzeciw ich oczekiwaniom, zdobył ich sympatie i zaufanie, a potem wezwał ich `idźcie z manną`. Dzisiaj kiedy uczymy jak ewangelizować zwracamy szczególną uwagę na zintegrowanie się z ludźmi spoza Kościoła i słuchanie ich.

Oto na przykład mamy kobietę w trakcie rozwodu, jak do niej dotrzemy? Gdzie indziej mamy mężczyznę po zawale, jak dotrzemy do niego? Kościół Adwentystów ma wielostronne podejście do fizycznych, mentalnych i duchowych potrzeb, dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć i poruszyć ludzi pomagając im rzucić palenie lub zmienić dietę. Jezus stale spotykał ludzi tam gdzie oni byli i gdzie są. Jeśli rzeczywiście chcemy mieć wpływ na społeczeństwo musimy wychodzić i kontaktować się z ludźmi tam gdzie oni są z ich realnymi problemami.

ANN: Rok 2009 został ogłoszony Rokiem Ewangelizacji. Północnoamerykański Wydział Kościoła Adwentystów już wcześniej ogłosił ten rok rokiem ewangelizacji w swoim rejonie. Dlaczego zarząd ogólnoświatowego Kościoła podjął tę globalną decyzję?

MF: Zwykle przed każdym światowym zjazdem (synodem) Kościoła, przywódcy przedstawiają dużą inicjatywę ewangelizacyjną. Ta rozpoczęta 1 stycznia wprowadziła nas do światowego zgromadzenia latem 2010 roku w Atlancie (USA). Historycznie podobne akcje przeprowadzamy przed ostatnimi czterema lub pięcioma zjazdami.

W Północnej Ameryce zaplanowano rok ewangelizacji w 2009, światowy Kościół współpracuje z nimi tak jak z innymi Wydzialami, jesteśmy bardzo podekscytowani tym co dzieje się w Ameryce Północnej. Wierzymy, że odbędzie się tam tysiące spotkańmisyjnych. Od 2005 do 2010 zaplanowaliśmy 400 000 akcji ewangelizacyjnych, to niesamowite móc widzieć jak Bóg działa na nich.

ANN: Ewangellizacja była zawsze podstawą funkcjonowania Kościoła Adwentystów. Co będzie wyróżniało ten rok?

Finley: To prawda ewangelizacja była zawsze jednym z podstawowych celów światowego Kościoła, ale są okresy kiedy poświęcamu jej wyjątkową uwagę. Będzie to czas wyjątkowy ze względu na wielość sposobów działania, urucomimy też odpowiednią promocję. Przygotujemy również specjalne materiały zatytułowane Odrodzenie Nadziei oraz materiały na temat Księgi Daniela.

ANN:Czy każdy może być ewangelistą?

MF: Nie sądzę abyśmy wszyscy byli powołani aby dokonywać publicznej ewangelizacji, ale każdy z nas jest powołany aby świadczyć o Jezusie.


© Megan Brauner/ANN, fot. Tor Tjeransen
Tłum. Robert Sierakowski dla www.adwentysci.waw.pl
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.