Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Adwentyści niosą pomoc w Kongo

AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA | 30/11/2008 | jk

W odpowiedzi na wybuch aktów przemocy we wschodnim Kongo (Afryka Centralna), w prowincji Północne Kivu, Adwentystyczna Agencja Pomocy i Rozwoju (ADRA) przygotowuje plan ratunkowy, mający na celu dostarczenie pomocy dziesiątkom tysięcy uchodźcom, którzy opuścili swoje domy w rejonie Goma wzdłuż granicy Kongo i Rwandy.

Ostatnie walki pomiędzy oddziałami rządowymi i rebeliantami spowodowały, iż pożywienie w Goma stało się towarem deficytowym, co wpłynęło na ogromny wzrost cen jedzenia, pozostawiając tysiące ludzi w głodzie.

„Ceny pożywienia wzrosły o ponad 50 procent w Goma, a obecnie jedzenie jest dostępne jedynie drogą kupna” - powiedział Romain Kenfack, dyrektor biura ADRA w Goma.

Szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa są nadal problemem dla pracowników organizacji humanitarnych, ograniczając ich dostęp do potrzebujących pomocy i wsparcia. „Sytuacja jest bardzo niepewna. Ludzie nadal bardzo się boją” - powiedział Kenfack.

Według Wysokiego Komisarza d.s. Uchodźców ONZ, los ponad 50 000 osób pozostaje niepewny po tym jak obozy uchodźców w pobliżu miasta Rutshuru (ok. 90 km na północ od Goma), zostały całkowicie zniszczone i spalone.

Od 4 listopada 2008 roku, wybuchły nowe starcia pomiędzy Narodowy Kongresem Obrony Ludu, kongolańskimi Tutsi dowodzonymi przez generała Laurenta Nkunda a lokalną prorządową milicją Mai-Mai. Rebelianci oświadczyli, iż bojówki Demokratycznych Sił Wyzwolenia Rwandy wywodzące się z plemienia Hutu i siły rządowe starły się z Mai-Mai w Kiwania, koło Rutshuru, ale zostały odparte.

W styczniu zostało podpisane porozumienie pokojowe pomiędzy rządem Konga i różnymi grupami rebeliantów, jednak generał Nkunda odmówił złożenia broni ze względu, jak to ujął, na konieczność ochrony Tutsi przed atakami rwandyjskich Hutu, którzy według niego są odpowiedzialni za ludobójstwo w Rwandzie w 1994 roku.

24 października 2008, kilka dni po upływie chwiejnego, tygodniowego zawieszenia ognia, wynegocjowanego przez ONZ, kongolańscy rebelianci przypuścili nową ofensywę w prowincji Północne Kivu. Od tego czasu około 100 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

W połowie listopada, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon spotkał się z prezydentami Konga Josephem Kabila oraz Rwandy Paulem Kagame, aby przygotować szczyt pomocowy, który ma się odbyć w stolicy Kenii, Nairobi.
Podczas szczytu organizowanego przez Unię Afrykańską, w którym będą uczestniczyć przywódcy Kenii, Ugandy, RPA i Burundi, podczas którego ma zostać podjęta próba odnalezienia sposobu na rozwiązanie tego konfliktu.

Kryzys w Kongo będzie również przedmiotem dyskusji na szczycie 15 krajów zrzeszonych w Południowoafrykańskiej Wspólnocie na Rzecz Rozwoju w Johannesburgu.

W związku z eskalacją aktów przemocy biuro adwentystycznej organizacji humanitarnej (ADRA) w Goma zostało zamknięte 28 października, kiedy to rebelianci zbliżyli się do miasta na odległość 10 km. Terenowe biura w Bunia, Bukavu, Uvira i Baraka dzięki temu iż działają na obszarach bardziej bezpiecznych, działają nadal.

Około 95 procent projektów ADRA w regionie jest nadal prowadzonych przez biura terenowe, powiedział Kenfack. Praca ADRA w Goma skupiła się obecnie na pomocy uchodźcom przy odbudowie ich życia na nowo w nowym miejscu.

W ciągu ostatnich 2 miesięcy według ONZ, około 250 000 osób zostało przesiedlonych, co daje już prawie 1 milion osób bezdomnych w Kongo co oznacza 20 procent całej populacji północnego Kivu. Duża część z tych osób mieszkała wcześniej wokół miasta Goma.

Od 1996 roku, według obliczeń ONZ, ponad 4 miliony osób straciło życie w konflikcie w Kongo, głównie z powodu głodu i szalejących epidemii.
Obecnie najbardziej potrzebne w Kongo są: jedzenie, woda, leki oraz namioty i koce.


Nadia McGill/ADRA
Tłumaczył: Robert Sierakowski dla adwentysci.waw.pl


Adwentystyczna Organizacja Pomocy i Rozwoju (ADRA) jest pozarządową organizacją obecną w 125 krajach działającą na rzecz rozwoju społecznego i ograniczania skutków katastrof bez względu na przynależność polityczną, wyznaniową, wiek, rasę lub pochodzenie. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.adra.org. W Polsce odpowiednikiem organizacji ADRA jest Chrześcijańska Służba Charytatywna. Więcej informacji o ChSCh www.chsch.org.pl.
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.