Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

100-lecie misji wydawniczej w Austrii

AKTUALNOŚCI WARSZAWA | 31/08/2007 | Jan Kot

Adwentystyczni wydawcy świętowali stulecie ewangelizacji i kolportażu. 100 lat po tym jak pierwszy adwentystyczny kolporter działający w Austrii, Ferdinand Prauhart, pochodzący z regionu południowych Niemiec, przybył do Austrii w sierpniu 1907 roku, by sprzedawać Biblię, literaturę chrześcijańską i książki o tematyce zdrowotnej.

Około 350 adwentystycznych księgarzy i wydawców upamiętniło działalność i zaangażowanie kolportera podczas ceremonii w należącym do adwentystów Seminarium Bogenofen w St. Peter am Hart w Austrii.

Podczas, gdy Kościół Adwentystyczny miał swój początek w Ameryce Północnej, Adwentyści w Europie byli pionierami, którzy rozwinęli działalność ewangelizacyjno-kolporterską. Największy wpływ na kształt tego programu miało doświadczenie nabyte podczas długoletniej historii dystrybucji książek chrześcijańskich, począwszy od kolporterów Waldensów w XIII wieku.

Ruch adwentystyczny pojawił się w Austrii w 1903 roku, również w tym roku dzięki wysiłkom Prauhart'a zaistniał kolportaż jako forma ewangelizacji. W roku 1913, A. G. Daniells, wówczas przewodniczący Kościoła Światowego, relacjonował, iż chrześcijańscy kolporterzy w tym kraju regularnie byli osądzani i zamykani w więzieniu.

W roku 1921 Adwentyści otworzyli filię hamburskiego Domu Wydawniczego w Wiedniu, co przyczyniło się do zalegalizowania sprzedaży literatury. Wydawnictwo zostało zamknięte podczas II Wojny Światowej, ale zostało ponownie otwarte w roku 1984. Od tego czasu, liderzy kościoła podają, iż ewangeliści-kolporterzy sprzedali w Austrii około 1.5 miliona książek.

"Trzy pokolenia kolporterów nie utraciło wiary przez 100 lat, i Bóg im błogosławił" - relacjonuje Howard Faigao - dyrektor departamentu ds. wydawnictw Kościoła Światowego, jeden z przemawiających podczas ceremonii.

Podczas, gdy adwentystyczni ewangeliści-kolporterzy nie spotykają się już z takimi wyzwaniami jak kiedyś, wciąż muszą stawać twarzą w twarz z konkurencją ze strony nowych środków medialnych i powszechnej sekularyzacji panującej w Europie. "Praca kolporterska jest wciąż aktywna" - mówi pastor Herbert Brugger, zwierzchnik Kościoła Adwentystycznego w Austrii.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego posiada na całym świecie 63 wydawnictwa, gdzie drukuje się literaturę chrześcijańską w 261 językach. Adwentystyczni wydawcy podają, iż blisko 40.000 ewangelistów-kolporterów sprzedało około 54 miliony książek na całym świecie w ciągu ostatnich pięciu lat.


© Christian Grassl/ANN Staff
Tłum. Estera Strama dla adwentysci.waw.pl
Dodaj swój komentarz...


MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.