Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Z dziennika campowicza...

AKTUALNOŚCI WARSZAWA | 15/07/2007 | Jan Kot

Zatonie 03.07.07

Camp 2007 rozpoczął się (z) wielką pompą! W nocy z poniedziałku na wtorek (2.07/3.07) nad Zatoniem przeszła burza i ulewa dając się we znaki wszystkim campowiczom, których duża ilość zjawiła się tu już w niedzielę.

Inauguracyjne spotkanie rozpoczęło się we wtorek o godz. 19:00 i było okazją do uczczenia 25-lecia campów w Polsce. W otwarciu campu uczestniczyli szczególni goście: prezydent Złocieńca, przewodnicząca Rady Miasta a także pastorzy, którzy byli organizatorami campów w przeszłości: Jan Jankiewicz, Roman Chalupka i Ryszard Jankowski.

Inauguracyjne kazanie Słowa Bożego wygłosił przewodniczący Kościoła w Polsce pastor Paweł Lazar, a całość programu prowadził gospodarz i główny organizator tegorocznej imprezy - pastor Mirosław Karauda wraz z pastorem Markiem Micykiem.

Uczestnicy m. in. mogli obejrzeć archiwalny reportaż z campu, zrealizowany przez Telewizję Polską w 1984 roku w Wiśle. Młodzi obozowicze mogli zobaczyć na nim swoich rodziców w wieku kilkunastu lat.

Prócz wspomnieniowego filmu prod. TVP uczestnicy inauguracyjnego wieczoru mogli zobaczyć również krótki film (dynamiczny videoklip!) o przygotowaniach do tegorocznego campu ukazujący m. in. sztukę i trud wznoszenia głównego namiotu spotkań. Materiał ten przygotowany został podczas poprzedniej nocy przez filmową ekipę „Głosu Nadziei”, która w tym roku rejestrować będzie najważniejsze obozowe wydarzenia.

Wśród uczestników imprezy tym razem można spotkać wielu przedstawicieli młodzieży „40plus” – osób, które chciały się spotkać z pastorem Janem Jankiewiczem z Australii (głównym mówcą tegorocznego campu) duszpasterzem ich młodości...


Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl


© fot. Piotr Kot/www.adwentysci.waw.pl


POSŁUCHAJ RELACJI (MP3)
Z WIECZORU INAUGURACYJNEGO!!!

(czas nagrania 01:14:21)name="MediaPlayer1"
pluginspage="http://www.microsoft.com/Windows/Downloads/Contents/Products/MediaPlayer/"
src="http://www.adwentysci.waw.pl/mp3/CampZatonie2007Inauguracja.mp3"
height="50"
width="175"
AutoStart="0"
ShowAudioControls="1"
ShowControls="1"
showstatusbar="0"
ShowTracker="0"
ShowPositionControls="1"
TransparentAtStarat="1"
Volume="50"


Uwaga, w trakcie odtwrzania mp3 sugerujemy
nie zmieniać strony ani nie otwierać zdjęć!© Bronisław Podgródny/'Głos Nadziei' dla www.adwentysci.waw.pl


Zatonie 04.07.07

Pogodę na Campach uczestniczy dzielą na „rekreacyjną” i „wykładową”. Pierwsza – upalna i słoneczna umożliwia korzystanie z naturalnych walorów Zatonia, często kosztem uczestnictwa z spotkaniach i warsztatach. Druga – przeciwnie – utrudnia korzystanie z jeziora, uniemożliwia opalanie, ale za to skłania do częstszego odwiedzania miejsc, w których realizowany jest program.

Tegoroczny Camp na razie stoi pod znakiem tej drugiej – znów mamy za sobą pochmurny dzień z deszczami w pięciu smakach (czytaj – intensywnościach). Chyba właśnie pogoda sprawia, że Camp toczy się dość leniwie i rozkręca powoli. Dzisiejszy dzień był pierwszym dniem imprezy z realizacją pełnego programu.

Zaczął się o 7.45 – nabożeństwem prowadzonym przez pastora Piotra Zawadzkiego z pracą w małych grupach nad dzisiejszą częścią codziennego studium Biblii na temat małżeństw w Starym Testamencie. O godzinie 9.30 odbywają się w dużym namiocie spotkania „Kościół – wiara i tożsamość”, poświęcone problemom teologii i teologii praktycznej, prezentowanym przez pastorów Kościoła.

Dzisiaj przewodniczący Kościoła w Polsce, pastor Paweł Lazar prezentował adwentystyczne zrozumienie usprawiedliwienia z łaski przez wiarę.

W dalszej części dnia odbywały się warsztaty i spotkania prowadzone w kameralnych grupach: warsztaty pastora Krzysztofa Kudzi poświęcone budowaniu poczucia wartości, spotkania pastora Andrzej Sicińskiego na temat miejsca Kościoła Adwentystów w życiu współczesnego społeczeństwa i jego stosunkowi wobec problemów społecznych.

W małych grupach odbywają się spotkania i seminaria poświęcone współczesnym metodom nauczania religijnego dzieci, nauka gry na gitarze, nauka języka angielskiego, nauka ludowych tańców żydowskich, rozgrywki sportowe, a także program dla najmłodszych uczestników campu.

Dzień zakończył się pierwszym wykładem pastora Jana Jankiewicza z serii „Dekalog XXI wieku” , poświęconym Bogu – Prawodawcy oraz dalszym ciągiem jubileuszowych wspomnień. Tym razem o swoich refleksjach i doświadczeniach opowiadali nie tylko organizatorzy, ale także uczestnicy campów. Można było posłuchać ciekawych, czasem zabawnych, a czasem wzruszających historii głębokich duchowych przeżyć, przeżytych przygód, spotkania właśnie na campie miłości swojego życia...

Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl

© fot. Piotr Kot/www.adwentysci.waw.pl


Zatonie 05.07.07

Pogoda nadal nie rozpieszcza uczestników Campu i daje się coraz bardziej we znaki tym, którzy przebywają pod namiotami choć nie przeszkadza to w tworzeniu dobrej atmosfery spotkania.

Od samego rana namiot campowy zapełnia uczestnikami kolejnych seminariów i warsztatów, które odbywały się kolejny dzień. Spotkanie z serii „Kościół – wiara i tożsamość” prowadził pastor Władysław Kosowski, mówiąc o doswiadczaniu chrztu Duchem Świętym. Wieczorny wykład pastora Jankiewicza poświęcony był drugiemu przykazaniu dekalogu – poruszając problem wierności, bałwochwalstwa i Bożej zazdrości.

Czwartek zakończył się prezentacją przygotowanego przez ORTV „Głos Nadziei” reportażu z tegorocznego Festiwalu „Hosanna” w Łodzi. Film cieszył się wielką popularnością zarówno ze względu na tematykę, jak i „kinową” pogodę.

Oprawę muzyczną Campu jak co roku zapewnia zespół „Dla Ciebie”, złożony z młodych osób z całej Polski. To już chyba ósmy Camp, w którym ten zespół rozśpiewuje campowiczów i czasem mocno podnosi temperaturę spotkań i nabożeństw. Liderem zespołu jest pastor Mariusz Adamczyk z Gorzowa Wielkopolskiego.

W tym roku zespół zaskoczył uczestników Campu wielkimi zmianami personalnymi, przede wszystkim na scenie pojawił się całkowicie nowy skład wokalistek. Czy lepszy? Zdania – zwłaszcza męskiej części uczestników campu – jak zwykle podzielone... :)

Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl


© fot. Piotr Kot/www.adwentysci.waw.plZatonie 06.07.07

Czwarty dzień campu był najtrudniejszy do tej pory dla jego uczestników. Przez całą noc padał deszcz, znacznie się ochłodziło, a porywisty wiatr zagrażał stabilności namiotów. Problemy pogodowe spowodowały, że dzień zaczynał się bardzo powoli, a campowicze najpierw szukali możliwości ogrzania się, a czasem wysuszenia zalanych namiotów i śpiworów. Pogoda nie przeszkadza w realizacji programu Campu, mimo, że mocne podmuchy wiatru niemal unoszą główny namiot.

Poranne spotkanie prowadził pastor Roman Chalupka, opowiadając o efektach działania Bożej łaski i otwarcia człowieka na działanie Boga. Efektach w postaci owocu Ducha Świętego - cech charakteru znamionujących nawróconego człowieka.

Wiele emocji wzbudza seminarium „Budowanie poczucia wartości”, prowadzone przez pastora Krzysztofa Kudzię i jego żonę Marzenę. Oboje są terapeutami prowadzącymi poradnię uzależnień narkotykowych i rodzinną w Stargardzie Szczecińskim.

Spotkania prowadzone są w oddzielnych grupach dla mężczyzn i kobiet i szczególnie ta „kobieca” część wzbudziła u części uczestników obawy o rewolucję feministyczną w adwentystycznych rodzinach. Obie części seminarium omawiają główne problemy i czynniki destrukcyjne poczucia wartości poszczególnych płci oraz sposoby zaspakajania naturalnych potrzeb emocjonalnych mężczyzn i kobiet.

Piątek na campie ma swój klimat. W popołudniowych godzinach życie nieco zamiera, wszyscy przygotowują się na rozpoczęcie wraz z zachodem słońca sabatu - świętego dnia. Tego dnia do Zatonia przybywa wiele osób, którym obowiązki zawodowe uniemożliwiły uczestnictwo od początku trwania imprezy, szczególnie tego dnia na Camp przybywa polonia adwentystyczna z Niemiec.

Mimo, że cały camp jest swoistym religijnym świętem, to jednak sabat ma szczególny charakter i gdy zachodziło słońce, campowicze spotkali się w namiocie, aby słuchać kolejnego wykładu pastora Jana Jankiewicza poświęconego właśnie sabatowi oraz radośnie – śpiewem, czytaniem Biblii i modlitwami rozpocząć święty dzień.

Wieczór to wzruszające spotkanie, podczas którego można było wysłuchać wiele spontanicznych świadectw działania Boga w życiu osób, które przybyły na camp...

Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl

© fot. Piotr Kot/www.adwentysci.waw.pl


POSŁUCHAJ RELACJI (MP3)
Z PIĄTKOWEGO WIECZORU DZIĘKCZYNIEŃ!!!

(czas nagrania 01:13:29)name="MediaPlayer1"
pluginspage="http://www.microsoft.com/Windows/Downloads/Contents/Products/MediaPlayer/"
src="http://www.adwentysci.waw.pl/mp3/Zatonie_6-07_07_Wieczor_ dziekczynien.mp3"
height="50"
width="175"
AutoStart="0"
ShowAudioControls="1"
ShowControls="1"
showstatusbar="0"
ShowTracker="0"
ShowPositionControls="1"
TransparentAtStarat="1"
Volume="50"


Uwaga, w trakcie odtwrzania mp3 sugerujemy
nie zmieniać strony ani nie otwierać zdjęć!© Bronisław Podgródny/'Głos Nadziei' dla www.adwentysci.waw.pl


Zatonie 07.07.07

Soboty są zawsze szczególnym przeżyciem na Campach. Przebywanie w przyrodzie, z daleka od urbanizacji (w Zatoniu są poważne problemy z zasięgiem telefonii komórkowej i bardzo ograniczony dostęp do internetu – to wymarzone miejsce ucieczki dla zmęczonych tempem życia „mieszczuchów” – ale także przyczyna problemów z płynnością relacji z campu za co przepraszamy!) można jeszcze głębiej kontemplować i przeżywać obecność Boga, Stworzyciela, darującego sobotę jako dzień przeznaczony na społeczność z Nim.

Od godziny dziewiątej namiot zapełniał się, a pół godziny później był już wypełniony po brzegi. W campowe soboty w Zatoniu gości wielu wyznawców Kościoła Adwentystów ze zborów z Wielkopolski, zachodniego i środkowego Pomorza, którzy chcą wielbić Boga wraz ze współwyznawcami z całego kraju.

Camp jest imprezą, która gości także osoby zza granicy - polonię adwentystyczną z Niemiec i Australii, osoby z USA i Brazylii, a ostatnio także polscy adwentyści przebywający w Wielkiej Brytanii planują swoje urlopy tak, by móc uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Sobotnie nabożeństwo na Campie jest wielkim świętem celebrującym Boga przy poprzez pieśni, czytanie Biblii, modlitwy, doświadczenia i głoszenie Słowa. Jest to nabożeństwo nieco różniące się dynamiką od tradycyjnych nabożeństw adwentystycznych, między innymi dlatego, ze jest prowadzone przez młode osoby.

Studium Biblii poświęcone małżeństwu Adama i Ewy także przebiegło w szczególny sposób. Zostało zaprezentowane za pomocą pantomimy przedstawionej prze Leszka Warachowskiego ze Szczecina. Było to pokazanie nowego talentu Leszka – do tej pory znanego i popularnego balladzisty, lidera zespołu „Jordan”.

Młodzi wyznawcy z różnych stron kraju dzieliły się doświadczeniami z pracy misyjnej, m.in. z rozpowszechniania „Znaków Czasu” wśród mieszkańców Sieradza, zorganizowanego przez młodzież ze Zduńskiej Woli.

Główne kazanie wygłosił pastor Jan Jankiewicz. Dalsza część dnia aż do godziny 19.00 - czasu rozpoczęcia wieczornego spotkania wypełnił czas na relaks i integrację. Uczestnicy campu zapraszali się nawzajem na obiady i podwieczorki, aby móc porozmawiać ze sobą, zapoznać, lub odnowić znajomości. Wiele osób skorzystało z tego, że po raz pierwszy na dłużej wyszło słońce i udało się na leśne spacery.

Wieczorem znów była okazja do słuchania wykładu pastora Jankiewicza na temat znaczenia dekalogu w XXI wieku. Tym razem była to refleksja nad czwartym przykazaniem, sensem odpoczynku w siódmym dniu tygodnia oraz wierności Bogu jako najwyższej wartości życia – opierając się na dramatycznych przeżyciach swoich najbliższych, którzy stawali przez dylematem wierności Bożym przykazaniom i ewentualnej śmierci jako konsekwencji takiego wyboru.

Dzień zakończył koncert emitowany na telebimie. Od kilku lat o godzinie 22.00 na plaży ośrodka spotykają przede wszystkim młode osoby, aby się modlić w intencjach różnych spraw własnego życia, problemów rodzin i przyjaciół. Ten spontaniczny „ogród modlitw” pozwala na doświadczenie Boga realnie działającego w życiu...

Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl

© fot. Piotr Kot/www.adwentysci.waw.pl


POSŁUCHAJ RELACJI (MP3)
Z NABOŻEŃSTWA SOBOTNIEGO!!!

(czas nagrania 02:17:09)name="MediaPlayer1"
pluginspage="http://www.microsoft.com/Windows/Downloads/Contents/Products/MediaPlayer/"
src="http://www.adwentysci.waw.pl/mp3/Zatonie_7_07_07_Nabozenstwo.mp3"
height="50"
width="175"
AutoStart="0"
ShowAudioControls="1"
ShowControls="1"
showstatusbar="0"
ShowTracker="0"
ShowPositionControls="1"
TransparentAtStarat="1"
Volume="50"


Uwaga, w trakcie odtwrzania mp3 sugerujemy
nie zmieniać strony ani nie otwierać zdjęć!© Bronisław Podgródny/'Głos Nadziei' dla www.adwentysci.waw.plZatonie 08.07.07

Nareszcie! - Taki okrzyk zapewne z wielką radością wydało wiele osób w Zatoniu. Nareszcie przestało padać, wyszło słońce, które towarzyszyło niemal przez cały dzień, zrobiło się ciepło i przyjemnie. Najważniejszym czynnikiem budującym atmosferę imprezy jest jej duchowość i relacje pomiędzy jej uczestnikami, ale pogoda ma także swoje znaczenie i mamy nadzieję, że słońce będzie towarzyszyć już do końca imprezy.

Pole namiotowe powoli zapełnia się. W tegorocznym Campie uczestniczy już około siedmiuset osób zakwaterowanych na polu namiotowym, w pokojach ośrodka w Zatoniu, ale także w sąsiednich ośrodkach wypoczynkowych, przybywając do Zatonia na codzienny program.

Wiekowo dominuje pokolenie średnie, gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych, przybyłych z rodzicami, co nadaje imprezie rodzinny charakter. Widoczna jest mała reprezentacja studentów – spowodowana w dużej mierze wakacyjną pracą w Polsce lub za granicą, a także spędzaniem wakacji w innych miejscach.

Przedpołudniowe spotkanie z serii „Kościół - wiara i tożsamość” prowadził pastor Mirosław Karauda, przedstawiając Kościół jako miejsce duchowego oparcia i realizacji dla młodych osób.

Camp ma bardzo urozmaicony w swojej formie program. Wśród warsztatowych spotkań odbywają się zajęcia przybliżające elementy ruchowe kultury żydowskiej, prowadzone przez Agnieszkę Kosowską i Agatę Strzyżewską. Uczestnicząc w tym programie można doświadczyć wiele radości poprzez pląsy obrazujące biblijne tańce i wielbiące Boga, jakże inne w swojej formie i przesłaniu od współczesnych rozrywek nazywanych tańcami.

Dzięki zmianie pogody mogły rozpocząć się rozgrywki sportowe w piłce nożnej, koszykówce i siatkówce, które zawsze mają grupę wiernych widzów, a w finałowych rozgrywkach wzbudzają wielkie emocje.

Wieczorne spotkanie pastora Jana Jankiewicza poświęcone było przykazaniu nakazującym cześć dla rodziców a zakończyło się wyciskającymi łzy modlitwami czterech młodych osób, które na podium modliły się w intencji swoich rodziców przeżywających problemy różnej natury. Dobra pogoda umożliwiła zorganizowania refleksyjno- rozrywkowo – integracyjnego ogniska dla uczestników campu...


Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl


POSŁUCHAJ OPOWIADANIA DLA DZIECI (MP3)
Z NABOŻEŃSTWA SOBOTNIEGO!!!

(czas nagrania 00:11:25)name="MediaPlayer1"
pluginspage="http://www.microsoft.com/Windows/Downloads/Contents/Products/MediaPlayer/"
src="http://www.adwentysci.waw.pl/mp3/Zatonie_ 7_07_07_opowiad_dla dzieci.mp3"
height="50"
width="175"
AutoStart="0"
ShowAudioControls="1"
ShowControls="1"
showstatusbar="0"
ShowTracker="0"
ShowPositionControls="1"
TransparentAtStarat="1"
Volume="50"


Uwaga, w trakcie odtwrzania mp3 sugerujemy
nie zmieniać strony ani nie otwierać zdjęć!© Bronisław Podgródny/'Głos Nadziei' dla www.adwentysci.waw.plZatonie 09.07.07

Niepostrzeżenie minąl już tydzień Campu i coraz szybciej impreza zmierza ku końcowi, zostawiając pewnie niedosyt, że to za krótko. W drugim tygodniu Campu zmienia się nieco jego program. Zakończyły się spotkania prowadzone przez małżeństwo Krzyszofa i Marzenę Kudzia, zaczęło się seminarium na temat relcji w rodzinie prowadzone przez pastora Romana Chalupkę.

Zakończył się też cykl spotkań powięcomnych różnym formom nauczania religii dzieci, prowazdony przez Barbarę Klusek, a zaczeły spotkania na temat problemów szkolnych dzieci i młodzieży prowdzone przez Klaudię Karaudę.

Wtorkowe spotaknie z serii "Kościół i tożsamość" prowadził pastor Remigiusz Krok, poruszając problem otwartości wyznawców i Kosciola zarówno na siebie nawzajem, jak i na ludzi reprezentujacych inne światopoglądy.

Każdego dnia po terenie Campu biega kilkudziesięciosobowa grupa maluchów (najmłodszy uczestnik campu ma cztery miesiące). Dzieci też mają swój program - każdego dnia brane pod opiekę cicio Violi Adamczyk dostają porcję zabaw ruchowych, mogą malować, brać udział w konkursach, dziala także dziecięcy chór campowy.

Dla dzieci frajda, dla rodziców jest to odpoczynek i możliwość uczestniczenia w programnie campu, dla opiekunów- ciężka, ale wdzięczna praca.

Pastor Jan Jankiewicz w poruszający sposób mówił o czystości seksualnej i cudzołóstwie - jednym z najbardziej destrukcyjnych grzechów współczesnego świata. Wieczorem odbyło się bardzo szczere spotkanie pastora Mirsoława Karaudy z młodzieżą, podczas którego młodzi uczestnicy campu - z założenia główni adresaci imprezy - wyrazili swoją opinię na temat mocnych i słabych stron campu, próując już współtworzyć przyszłoroczną imprezę.

Uczestnicy z aplauzem przyjęli informację, że realcje z campu są czytane i słuchane w różnych zakątkach świata (poprzez serwis www.adwentysci.waw.pl) i bardzo gorąco tą drogą pozdrawiają wszystkich wirtualnych campowiczów!!! :)

Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl


Zatonie 10.07.07

Kolejny dzień Campu stał pod znakiem akrobatycznych niespodzianek. W Zatoniu zagościła młodzież z jednej ze szkół w Danii, która podróżując po Polsce odwiedziła Camp. Młodzi Duńczycy przedstawili pokaz akrobatyki – widzowie z podziwem oglądali salta, śruby, grupowe układy gimnastyczne przedstawiane na boisku ośrodka. Właśnie z okazji wizyty duńskich gości na dłuższą chwilę wyszło słońca, niestety, później pogoda wróciła do campowej „normy”.

Wieczorem efekt swoich ćwiczeń przestawiła grupa dzieci z Niemiec, przedstawiając program na jednokołowych rowerach.

Przed południem pastor Andrzej Siciński prezentował historyczną ciągłość Kościoła z adwentyzmem jako kontynuatorem reform wielkich ruchów chrsześcijańskich, doby reformacji oraz ruchem powołanym do przygotowania świata na spełnienie Bożego scenariusza historii jakim jest powrót Chrystusa.

Wiele osób z zaciekawieniem słucha programu pastora Romana Chalupki, poświęconemu różnicom potrzeb członków rodzin wynikającym z płci i temperamentów.

Do tej pory w godzinach południowych w namiocie pastor Andrzej Siciński prezentował stanowisko Kościoła Adwentystów wobec największych problemów społecznych i miejsce Kościoła we współczesnym społeczeństwie, a od środy w tym samym czasie odbywają się spotkania adwentystycznych ewangelistów, którzy dzielą się doświadczeniami ze swojej służby.

Osoby, które chcą podnieść poziom znajomości języka angielskiego mogą uczestniczyć w letniej szkole angielskiego prowadzonej na terenie Campu przez School By The Sea z Kołobrzegu.

Kazanie pastora Jana Jankiewicza poświęcone było duchowej i materialnej uczciwości w świetle przykazania „Nie kradnij”.

Najbardziej wzruszającym wydarzeniem dnia był koncert warszawskiego zespołu „Via Fides”, który zorganizował muzyczny wieczór uwielbienia. Namiot wypełnił się wspólnym śpiewem, modlitwą i refleksją przy coraz ambitniejszym repertuarze zespołu

Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl


Zatonie 12.07.07

„Trzeba twardym być, nie miętkim”, mawiał Jurek Kiler – bohater jednej z najpopularniejszych polskich komedii - i ta maksyma jak ulał (nomen omen) pasuje do warunków z jakimi przyszło się zmagać campowiczom. Niestety, część nie wytrzymała trudów warunków w Zatoniu i wyjechała już z Campu.

Mogą żałować, gdyż od czwartkowego popołudnia wyraźnie wypogodziło się, zapowiadając pogodny weekend, którego kulminacyjnym punktem będzie sobotni chrzest święty. Przyjęcie chrztu przez zanurzenie w wodach jeziora Lubie zapowiedziały dwadzieścia trzy osoby, choć praktyka wskazuje, że w ostatniej chwili dołączą kolejni katechumeni, którzy przyjadą specjalnie na tę okazję do Zatonia.

Dzięki lepszej pogodzie, nabrały tempa rozgrywki sportowe – rozegrano półfinały siatkówki i piłki nożnej, budzące emocje niemal porównywalne z finałem Ligi Światowej w piłce siatkowej. Swój futbolowy mecz piłki nożnej rozegrały także dziewczęta.

Do grona prelegentów Campu dołączył pastor Władysław Polok, były przewodniczący Kościoła, obecni prorektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej. Dziś poprowadził spotkanie poświęcone jedności dogmatycznej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego – źródłom teologii i granicom pluralizmu teologicznego w Kościele.

Jedną z form zajęć na campie jest także nauka gry na gitarze, prowadzona przez Mariusza Zawieruchę, gitarzystę zespołu „ Dla Ciebie”. Spotkania skupiają grupę koneserów gry na gitarze. Zespół „Dla Ciebie” odwiedził dziś z koncertem zakład karny w Wierzchowie, dzieląc się swoją wiarą z osadzonymi.

Spotkanie „Dekalog XXI wieku „ poświęcone było problemowi kłamstwa, prawdomówności, niuansom stojącym na granicy przykazania „Nie będziesz składał fałszywego świadectwa” . Przed kazaniem pastora Jankiewicza, campowicze ponownie mogli oglądać pantomimę w wykonaniu Leszka Warachowskiego, tym razem ilustrującą przyczyny problemów z utrzymywaniem więzi pomiędzy Bogiem a człowiekiem.

Tego wieczoru uczestnicy Campu dokonali kolekty na rzecz tych, którzy będąc w Zatoniu, mają problemy z opłaceniem kosztów pobytu na Campie. Jest to wyraz pewnej wspólnoty campowej rodziny...

Remigiusz Krok/www.adwentysci.waw.pl


Zatonie 13.07.07

Wbrew wszelkim panującym przesądom, piątek, trzynastego był bardzo dobrym dniem. Przede wszystkim poprawiła się pogoda, chyba to był pierwszy dzień, gdy ani razu nie padał deszcz . Znaleźli się nawet pierwsi odważni do kąpieli w jeziorze. Na Camp przybywa coraz większa ilość osób – tradycyjnie już druga sobota Campu jest bardzo uroczysta i do Zatonia przyjeżdżają adwentyści z całej Polski i zza granicy, aby spotkać się ze współwyznawcami.

Szczególnie oczekiwana będzie uroczystość chrztu świętego. Z radością mogę poinformować, że liczba katechumenów powiększa się – już trzydzieści osób pragnie w najbliższą sobotę okazać swoje nowonarodzenie w wodach jeziora Lubie.

Dziś odbyły się ostatnie spotkania, seminaria i warsztaty campowe. Pastor Mirosław Karauda rano mówił na temat służby wdzięczności, zakończył swoje seminarium pastor Roman Chalupka. Od czwartku swoje spotkania prowadził pastor Alfred Palla, znany adwentystyczny pisarz i teolog.

W czwartek prezentował zdjęcia ze swoich podróży po Ameryce Południowej, w piątek prowadził wykład prezentujący geologiczne dowody na historyczną prawdziwość biblijnego opisu potopu. Wykład cieszył się dużą popularnością, podobnie jak autorskie stoisko, na którym można było otrzymać autograf dr Palli.

Z wielkim zaciekawieniem campowicze przyjęli pocztówki z ...Campu 2007. Zdjęcia autorstwa Piotra Kota zostały opublikowane w formie pocztówek, wydane przez Fundację Źródła Życia”, stanowiąc ciekawą pamiątkę z tegorocznego Campu.

Dziś odbyło się na terenie Campu spotkanie polskiego oddziału ASI (Adventist – laymen’s Services And Industiers), organizacji skupiających wyznawców Kościoła Adwentystów, prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy chcą wspierać działalność Kościoła.

Zakończyły się także turnieje sportowe – finały siatkówki i piłki nożnej. Rozegrano także prestiżowy mecz Pastorzy – Reszta Świata, który jest co roku ozdobą sportowych zmagań na Campie. Tegoroczny mecz zakończył się remisem 2:2, a zwycięzcę wyłoniły rzuty karne, lepiej wykonywane przez Resztę Świata.

Także ostatnie spotkanie poprowadził pastor Jan Jankiewicz, mówiąc o wolności od zazdrości i zawiści o czym mówi dziesiąte przykazanie dekalogu.

Niestety, deszczem rozpoczął się sabat. W namiocie odbyło się wzruszające nabożeństwo połączone z odnowieniem ślubów chrztu w scenografii palących się świec. Poruszające kazanie, oparte na doświadczeniach życia wygłosił pastor Mirosław Karauda. Leszek Warachowski i Radek Sieja przedstawili bardzo sugestywną pantomimę ilustrującą odnowione życie.

Po tym przyszedł czas na wzruszające świadectwa wiary uczestników Campu...
Zatonie 14.07.07

Campowicze przecierali ze zdumieniem oczy patrząc na pogodę od rana – czyste niebo, słońce i coraz wyższa temperatura. Parwdziwie letnia pogoda o której już zdążono zapomnieć przez ostatnie dziesięć dni. Boisko ośrodka zaadoptowane dziś na parking zapełniało się samochodami z całej Polski. Zawsze ostatnia sobota campu stanowi swoisty zjazd adwentystów – jest prawdziwym świętem.

Mimo, że nabożeństwo rozpoczynało się o 9.30, campowy namiot wypełniał się ludźmi już trzy kwadranse wcześniej, a w chwili rozpoczęcia, wiele osób musiało zostać na zewnątrz. Nabożeństwo campowe, jak zwykle składało się z dużej ilości śpiewu, składania świadectw, studium biblijnego (poświęconego małżeństwu Sary i Abrahama) prowadzonego przez pastora Witolda Sieję oraz kazania pastora Jana Jankiewicza poświęconego przywilejom płynącym z aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła.

Po południu odbyła się uroczystość chrztu świętego, podczas której w wodach jeziora zanurzono trzydzieści dwie osoby z całego kraju. Wzruszeń i radości było mnóstwo. Ochrzczone osoby zostały uroczyście przyjęte do wspólnoty Kościoła. Po tej uroczystości odbył się koncert w którym wielbiło Boga kilkunastu wykonawców.

Wielki aplauz wywołały tańce i pieśni żydowskie – owoc warsztatów odbywających się podczas campu, a także pieśni i przedstawienie dzieci - efekt ich zajęć w czasie trwania imprezy. Wieczorem uroczyście zamknięto Camp 2007, a ostatnia noc była pełna pożegnań, rozmów i obietnic spotkania za rok...
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO RELACJI!

Prócz zespołowi redakcyjnemu w Warszawie szczególnie dziękujemy naszym współpracownikom terenowym. Ich twarze poniżej! :)


© www.adwentysci.waw.pl

MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.